Zamknij

Koparki kryptowalut zniszczone przez policję. 1069 komputerów zmiażdżonych walcem [VIDEO]

Agnieszka Zaręba
20.07.2021 13:13
Koparki kryptowalut zniszczone przez policję. 1069 komputerów zmiażdżonych walcem [VIDEO]
fot. Borneo Dayak Daily

Policja z Malezji zniszczyła 1069 kopalni kryptowalut. Mundurowi nagrali video, na którym widać, jak walcem rozgniatają sprzęt komputerowy, za pomocą którego kopane były bitcoiny. Film zdobywa popularność na całym świecie.

Kryptowaluty to dla wielu inwestorów indywidualnych najszybszy sposób na szybkie pomnożenie kapitału. Niestety obarczony jest ogromnym ryzykiem. W połowie maja pisaliśmy o krachu na bitcoinie, po tym jak Elon Musk poinformował, że Tesla nie będzie już akceptować płatności kryptowalutą za swoje samochody.

Z kolei w czerwcu usłyszeliśmy, że pierwszy kraj przyjmie bitcoina jako oficjalną krajową walutę. Salwador został pierwszym państwem, które formalnie zatwierdzi go jako środek płatniczy. Kongres przyjął propozycję prezydenta kraju, aby uchwalić prawo, które na to zezwoli. Władze Salwadoru poinformowały, że wszyscy obywatele otrzymają od rządu bitcoina o wartości 30 dolarów.

Koparki kryptowalut zniszczone przez policję

Tymczasem nie brakuje oszustów, którzy chcą skorzystać na rosnącym zainteresowaniu kryptowalutami. Policja z Malezji zmiażdżyła walcem aż 1069 zarekwirowanych komputerów – poinformował BusinessInsider.com. Sprzęt wykorzystywany był wcześniej do nielegalnego wydobywana bitcoinów.

Jego wspólna wartość to 1,26 mln dolarów. Został przejęty przez mundurowych podczas sześciu interwencji. Naloty odbyły się między lutym a kwietniem 2021 roku. Zarekwirowane komputery zostały zniszczone na policyjnym parkingu w miejscowości Miri w Malezji. Film z tego zdarzenia opublikował serwis informacyjny Borneo Dayak Daily.

Kopalnie najprawdopodobniej zasilane były skradzioną energią elektryczną. Policjanci oszacowali straty na 2 mln dol. na szkodę lokalnego przedsiębiorstwa Sarawak Energy. 

Policjanci aresztowali sześć osób oskarżonych o kradzież energii elektrycznej. Każda z nich zapłaci grzywnę 2 tys. dol i spędzi w zamknięciu 8 miesięcy.

RadioZET.pl/BusinessInsider.com/CNBC/ Borneo Dayak Daily