Zamknij

Nieoficjalnie: 13 kopalń do likwidacji. Wyciekły rządowe dane

08.01.2021 15:23
13 kopalń do likwidacji
fot. FOT. LUKASZ KACZANOWSKI/POLSKA PRESS/Polska Press/East News

Znamy listę 13 pierwszych kopalń, które zakończą pracę. Jedno jest pewne: do 2049 roku zakończy się wydobycie węgla, a górnictwo nie będzie już subsydiowane przez państwo.

Górnicy od miesięcy czekali na „umowę społeczną”, której projekt za sprawą TOK FM ujrzał światło dzienne.

Z dokumentu przygotowanego przez Ministerstwo Aktywów Państwowych dowiadujemy się, które kopalnie jako pierwsze zostaną zamknięte.

13 kopalń do likwidacji. Wyciekły dane

Daria Klimza, reporterka radia TOK FM opublikowała na Twitterze umowę społeczną, która składa się zaledwie z pięciu stron tekstu. Z dokumentu wynika, że rząd planuje zlikwidować 13 kopalń: 

  • Sobieski, Janina, Brzeszcze (Tauron Wydobycie), 
  • Bolesław Śmiały, Sośnica, Piast-Ziemowit, Ruda, ROW, Mysłowice-Wesoła, Wujek, Murcki-Staszic (PGG)  
  • Bogdanka (Lubelski Węgiel) 
  • Bobrek-Piekary (Węglokoks)

Jak informuje stacja, w dokumencie zabrakło konkretów. Zabrakło przede wszystkim dat likwidacji poszczególnych kopalń, a umowa ma zostać podpisana już w lutym. Nie brakuje krytycznych uwag ze strony związkowców.

Szef Sierpnia’80 Bogusław Ziętek w rozmowie z TOK FM mówi, że „to żałosny dokument, z którym ja wstydziłbym się przyjechać na Śląsk”. Jego zdaniem rząd celowo „prowokuje” związkowców, by ci odpuścili sobie rozmowy.

25 września rząd i górnicze związki zawodowe podpisały porozumienie, zgodnie z którym ostatnia kopalnia zakończy produkcję w 2049 r. Do tego czasu górnictwo ma być subsydiowane przez państwo, a rząd ma na to zdobyć zgodę Komisji Europejskiej. 

Umowa społeczna z pełnym harmonogramem wygaszania górnictwa miała być podpisana już w grudniu. Tymczasem miesiąc później pojawił się projekt pełen luk i nieścisłości, który stawia pod znakiem zapytania dalszą transformację w górnictwie.

RadioZET.pl/TOK FM