Zamknij

Przedsiębiorcom grożą mandaty. Szykują się kontrole w związku z restrykcjami

29.11.2021 15:15
Szykują sie kontrole przedsiębiorców
fot. Pawel Murzyn/East News

Minister zdrowia podczas konferencji prasowej zapowiedział masowe kontrole przedsiębiorców. Ma to związek z nowymi obostrzeniami, które będą obowiązywały od 1 grudnia 2021 roku.

Lockdown znów pokrzyżuje plany przedsiębiorców. Od 1 grudnia 2021 roku zmienią się limity klientów w sklepach, restauracjach, hotelach czy na siłowniach. Dla prowadzących biznes pilnowanie limitów to dodatkowy obowiązek, którego wykonanie będzie kontrolowane przez urzędników.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej przedstawił pakiet nowych obostrzeń i zapowiedział wzmożone kontrole przedsiębiorców. Oto szczegóły.

Nowe obostrzenia. Będą kontrole przedsiębiorców  

Minister zdrowia Adam Niedzielski, w związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa - Omikrona - zapowiedział zmianę obowiązujących obostrzeń. Tzw. pakiet alertowy obostrzeń zakłada dodatkowe restrykcje związane z podróżowaniem, a także zaostrzenie zasad sanitarnych dla przedsiębiorców.

Krajowe ograniczenia zakładają nowe limity osób:

  • 50 proc. obłożenia zamiast 75 proc. To limit, który od 1 grudnia 2021 roku obowiązywał będzie w kościołach, restauracjach, hotelach, placówkach kultury i obiektach sportowych.
  • 100 osób, a nie 150. Tyle gości można będzie przyjąć na weselu, uroczystościach rodzinnych czy na dyskotece.
  • 1 osoba na 15 mkw, a nie na 10 mkw. To nowy limit klientów na siłowniach, w sklepach, podczas kongresów czy w muzeach.

Co istotne, tak jak obecnie, powyższe limity obowiązują jedynie osoby niezaszczepione.

- Inspekcja Sanitarna będzie kontrolowała przedsiębiorców. To oni będą odpowiedzialni za przestrzeganie limitów klientów. Oni będą musieli wydać regulamin funkcjonowania danego obiektu tak, by limity były zachowane – mówił zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Krzysztof Saczka.

Inspektorzy sprawdzą, ile osób przebywa w sklepach, na siłowniach czy w hotelach. W kontroli pomogą im także policjanci, którzy sprawdzą ponadto, czy klienci noszą maseczki i utrzymują dystans tam, gdzie jest to wymagane.

Zostanie zwiększona liczba kontroli przedsiębiorców. Jeśli limity osób będą przekroczone, to siłą rzeczy jest to podstawa do wręczenia odpowiedniej kary czy mandatu dla prowadzącego działalność gospodarczą

Adam Niedzielski

Minister pytany o to, jak restaurator ma technicznie sprawdzać, czy klient jest zaszczepiony, czy restaurator lub np. właściciel klubu fitness ma prawo zapytać o certyfikat covidowy i co, kiedy klient odmówi jego okazania, Niedzielski ocenił, że "to jest bardzo prosta sytuacja".

- Rozporządzenie daje takie możliwości organizatorom, żeby w ramach organizowanych przez siebie przedsięwzięć określali regulaminy. Wewnętrznie mogą one oznaczać, że jeżeli jest jakiś limit, to do limitu (osób) się wpuszcza. Jeżeli limit zostaje przekroczony, to zgoda osoby okazującej paszport (covidowy) na to, żeby wejść, jest domyślna. Jeżeli nie okazuje, to po prostu nie wejdzie. Tak powinny być skonstruowane regulaminy – powiedział Niedzielski

RadioZET.pl/PAP