Zamknij

Szef sprawdzi, czy pracownicy są trzeźwi. Jest projekt ustawy

28.05.2021 17:34
Kontrole trzeźwości w pracy
fot. stocktributor/shutterstock(ilustracyjne)

Pracodawca będzie mógł zbadać trzeźwość pracownika – zakłada projekt ustawy, który pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Prawo pracy zawiera luki, które ustawodawca postanowił uzupełnić. Przełożony będzie mógł przeprowadzać prewencyjną, wyrywkową kontrolę pracowników na obecność alkoholu lub narkotyków.

To główne założenie noweli Kodeksu pracy, którą opublikowano na stronach RCL.

Zmiany w przepisach. Szef będzie mógł sprawdzić pracowników

Co dziś może zrobić pracodawca, który podejrzewa, że jego pracownik jest pod wpływem narkotyków lub alkoholu? Niewiele.

Art. 207 Kodeksu pracy, mówi o tym, że to pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy. Jak czytamy w ustawie „pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki”.

Obecnie trzeźwość pracowników można sprawdzać tylko w sytuacji, gdy badanie odbywa się na żądanie kierownika zakładu pracy, osoby przez niego upoważnionej lub pracownika, którego podejrzewa się o spożycie. Takie badanie trzeźwości przeprowadza policja, a zabiegu pobrania krwi dokonuje osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Brakuje jednak przepisów dotyczących narkotestów.

To ma się zmienić po wejściu w życie noweli Kodeksu pracy. Jak podano w uzasadnieniu, nowelizacja ma przede wszystkim dać pracodawcom podstawy prawne do przeprowadzania – ze względu na określony prawem cel – prewencyjnej, wyrywkowej kontroli pracowników na obecność w ich organizmach alkoholu lub podobnie działających środków.

Zanim rozpoczną się wyrywkowe kontrole, szef będzie musiał ustalić regulamin określający grupy pracowników objętych kontrolą w układzie zbiorowym pracy, metodę i sposób przeprowadzania kontroli. W takim dokumencie pracodawca musi wskazać się narzędzie, z wykorzystaniem którego sprawdzi trzeźwość pracownika (alkomat ustnikowy/bezustnikowy).

Przepisy mają objąć wszystkich pracowników, nie tylko etatowców. Projekt opracowany przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii skierowano do konsultacji i uzgodnień.

RadioZET.pl/PAP