Zamknij

Skarbówka rzadziej kontroluje podatników

03.02.2020 09:08
Kontrola skarbowa. KAS kontroluje rzadziej, ale skuteczniej
fot. Shutterstock/PORTRAIT IMAGES ASIA BY NONWARIT (ilustracyjne)

Krajowa Administracja Skarbowa opublikowała statystyki dotyczące kontroli podatników. Kontroli było mniej, ale organy wyegzekwowały większe kwoty niż w 2018 roku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Rok 2019 był kolejnym, w którym Krajowa Administracja Skarbowa rzadziej kontrolowała podatników. Liczba kontroli celno-skarbowych zmniejszyła się o 14,5 procent, a kontroli podatkowych o 11,6 procent w porównaniu do 2018 roku -  informuje KAS.

W ubiegłym roku urzędy celno-skarbowe kontrolowały podatników 2621 razy, zaś w 2018 – 3066 razy. W 2017 roku liczba kontroli sięgała do 4 tysięcy. Urzędy skarbowe z kolei zakończyły ponad 20 tysięcy kontroli, zaś w 2018 roku było ich ponad 23 tysiące, a w 2017 roku -27 tysięcy.

Zobacz także

Skąd taka redukcja liczby kontroli? KAS w komunikacie informuje, że działania skarbówki opierają się na analizie BIG DATA, dzięki czemu kontrole podatkowe często zastępowane są czynnościami sprawdzającymi.

Według zastępcy szefa KAS Piotra Dziedzica, na zmniejszenie liczby kontroli wpłynęły zmiany organizacyjne i legislacyjne wprowadzone w ostatnich trzech latach oraz wdrożenie zaawansowanych informatycznych narzędzi usprawniających typowanie podmiotów do kontroli i prowadzenie kontroli.

 Aktualnie kontrola jest jednym z elementów całego systemu kompleksowych działań KAS uszczelniających system podatkowy. Ten spójny system tworzą działania analityczne, czynności sprawdzające, kontrole podatkowe, kontrole celno-skarbowe i postępowania przygotowawcze 

– podsumowuje Dziedzic cytowany w komunikacie KAS

Na celowniku skarbówki w tym roku byli oszuści wyłudzający podatek od towarów i usług. Najczęściej stwierdzane nieprawidłowości polegały na wprowadzaniu do obrotu gospodarczego faktur dokumentujących czynności fikcyjne. Chodzi zarówno o „zakupy” przez przedsiębiorcę jednej lub kilku fikcyjnych faktur w celu zmniejszenia obciążeń podatkowych, jak i tworzenie zorganizowanych struktur przestępczych, których celem było wyłudzanie nienależnych zwrotów VAT z tytułu eksportu lub dostaw wewnątrzwspólnotowych.

Zobacz także

Skarbówka odnotowała też przekręty w CIT, polegające na utajnieniu rzeczywistych przychodów przez firmy i na tzw. agresywnej optymalizacji podatkowej.

W 2019 roku skarbówka wyegzekwowała 3,6 mld złotych zaległych podatków, natomiast w 2018 roku było to 2,4 mld złotych.

Zobacz także

Piotr Dziedzic wyjaśnia, że skarbówka korzysta z systemu STIR, którzy umożliwia analizę ryzyka wyłudzenia podatku przez dany podmiot. Pomocny jest także system jednolitych plików kontrolnych, co m.in. usprawnia kontrolę faktur.

RadioZET.pl/PAP