Zamknij

Pracodawcy kombinują i omijają przepisy. Oto wyniki kontroli PIP

30.08.2019 11:23
 Kontrola PIP: Pracodawcy naruszają przepisy prawa pracy
fot. Shutterstock/Aila Images (ilustracyjne)

Ewidencja czasu pracy nie istnieje w firmach, a pracodawcy nie chcą płacić za godziny nadliczbowe. Państwowa Inspekcja Pracy sprawdziła, jak przedsiębiorcy przestrzegają przepisów kodeksu pracy. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin 

Przepisy dotyczące czasu pracy i wypłaty wynagrodzeń kuleją. Firmy dopuszczają się kolejnych naruszeń – ocenia Państwowa Inspekcja Pracy i wylicza błędy pracodawców.

Firmy oszczędzają na pracownikach

Ponad 1200 kontroli PIP ujawniło kolejne nieprawidłowości. Pracodawcy uchylają się od obowiązku prowadzenia ewidencji czasu pracy zgodnie z przepisami. W co czwartej firmie takiej ewidencji nie było lub była ona prowadzona nierzetelnie.

Zobacz także

Dlaczego firmy nie prowadzą ewidencji? Nie chodzi o lenistwo. Brak zapisu godzin przepracowanych przez pracownika może się wiązać z próbą uniknięcia obowiązku wypłacania wynagrodzenia za pracę po godzinach – wnioskuje PIP.

Bywa, że kwestie te regulowane są przez pracodawców z pominięciem systemu księgowego, jako sposób zaoszczędzenia na kosztach pracowniczych.

donosi PIP

Taka sytuacja dotyczy najczęściej pracowników o najniższych kwalifikacjach zawodowych i tych, których umiejętności nie są poszukiwane na rynku pracy – wskazano.

Wynagrodzeń za nadgodziny najczęściej nie dostawali pracownicy w branży przemysłowej i w handlu.

Ekwiwalent lepszy od dnia wolnego?

PIP zauważa, że pracodawcy nie zapewniają pracownikom pięciodniowego tygodnia pracy. Część firm nie rekompensuje na przykład pracy w weekendy dniem wolnym. Bardziej opłaca im się wypłacić dodatkowe wynagrodzenie.

Zobacz także

Taką praktykę PIP stwierdziła w co czwartym kontrolowanym zakładzie pracy. Wskazuje również, że na taki układ często godzą się sami pracownicy.

PIP tłumaczy praktykę zastąpienia dnia wolnego ekwiwalentem niedoborem kadry pracowniczej. To skłania pracodawców do naruszania przepisów o czasie pracy i wyborze „mniejszego zła”.

Zobacz także

To niejedyne nieprawidłowości po kontroli PIP. Pracodawcy muszą podszkolić się z zasad wypłacania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.

Firmy w nieprawidłowy, często korzystny dla siebie sposób, wypłacały wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

RadioZET.pl/PAP