Zamknij

Dofinansowanie z ZUS. Firmy mogą składać wnioski do 31 sierpnia

18.08.2020 16:21
Konkurs ZUS. 50 mln zł na projekty zwiększające bezpieczeństwo w firmie
fot. Shutterstock/ GaudiLab (ilustracyjne)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o konkursie, w którym stawką jest dofinansowanie dla pracodawców. Wnioski można składać tylko do końca sierpnia.

Dofinansowanie działań płatnika składek na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy – taką nazwę nosi konkurs dla firm zorganizowany przez ZUS.

Pracodawcy będą mogli wydać pieniądze w ramach konkursu na poprawę bezpieczeństwa pracy i zmniejszenie niekorzystnego oddziaływania szkodliwych czynników w pracy.

ZUS: 50 mln złotych dla firm

- Pracodawcy mogą składać wnioski o dofinansowanie projektów, które poprawią bezpieczeństwo pracy i zmniejszą niekorzystne oddziaływanie szkodliwych czynników w pracy. Łącznie na ten cel przeznaczono 50 mln zł – poinformował PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Zobacz także

Pracodawcom pozostało niewiele czasu, gdyż termin na składanie wniosków mija 31 sierpnia. Firmy mogą liczyć na dofinansowanie, którego wysokość uzależniona jest m.in. od stanu zatrudnienia.

Mikrofirmy zatrudniające do 9 osób mogą zyskać dofinansowanie w wysokości do 90 procent wartości projektu. Suma ta nie może przekroczyć jednak 140 tysięcy złotych. Małe firmy, zatrudniające do 49 osób mogą uzyskać do 80 proc. środków przeznaczonych na projekt, jednak nie więcej niż 210 tysięcy złotych. Duże przedsiębiorstwa mogą kwotowo zyskać najwięcej. Na projekty inwestycyjno-doradcze może to być nawet pół miliona złotych, przy czym udział procentowy dofinansowania nie może przekroczyć 20 procent wartości projektu.

Zobacz także

Paweł Żebrowski z ZUS wyjaśnia, że urząd weźmie pod uwagę projekty zwiększające bezpieczeństwo w firmach. Chodzi o zmniejszenie ryzyka wystąpienia wypadków czy chorób. Takie projekty mogą uwzględniać np. zakup maszyn i urządzeń chroniących przed hałasem, drganiami mechanicznymi czy promieniowaniem.

Jest jeden warunek. W konkursie udział wezmą tylko ci pracodawcy, którzy regularnie płacą składki na ZUS i nie znajdują się w stanie upadłości lub nie są w toku likwidacji.

Wniosek, który znajduje się na stronie urzędu, można wysłać przez internet lub tradycyjnie – pocztą.

RadioZET.pl/PAP