Zamknij

Kody kreskowe zamiast znaczków. Poczta Polska od maja wprowadza zmiany

27.04.2021 13:01
Koniec znaczków pocztowych. Poczta Polska zamienia je na naklejki i kody kreskowe
fot. Marek BAZAK/East News

Z początkiem maja kończy się era wysyłania listów poleconych ze znaczkami. Zastąpią je naklejki Poczty Polskiej z kodem kreskowym. Zmiana następuje po 160 latach.

Poczta Polska będzie honorowała tradycyjne znaczki na listach poleconych tylko do końca kwietnia 2021 roku. Od 1 maja zastąpią je dedykowane naklejki z kodami kreskowymi, które posłużą do pobierania opłaty przez instytucję.

Na ten moment klasyczne znaczki pozostaną na korespondencji „zwykłej”. Poczta Polska będzie obserwować jak przyjmie się takie rozwiązanie w przypadku listów poleconych.

Koniec znaczków na listach poleconych. Poczta Polska wprowadza zmiany

Od 1 maja 2021 na listach poleconych w obrocie krajowym i zagranicznym, w miejscu dotychczas zarezerwowanym dla znaczka pocztowego, umieszczona zostanie nowa nalepka +R+. Będzie na niej wpisana kwota należnej opłaty za przesyłkę listową.

Rozwiązanie to przygotowano w celu uproszczenia zasad nadawania korespondencji poleconej, ustandaryzowania formy opłaty za wszystkie przesyłki rejestrowane, a także przyspieszenia procesu obsługi klientów w placówkach pocztowych

Poczta Polska

Listy polecone to obecnie ponad 30 proc. wszystkich przesyłek listowych Poczty Polskiej. Opcja „bez znaczka” była już od pewnego czasu dostępna dla klientów umownych. Usprawniało to logistykę związaną z przygotowaniem i wysyłką takiej korespondencji.

Klienci mają do dyspozycji dwie formuły wysyłki korespondencji poleconej. Pierwsza to priorytet – z przewidywanym terminem realizacji usługi w następnym dniu roboczym po dniu nadania (gdy list zostanie nadany do godziny 15-tej). Druga to opcja ekonomiczna, która doręczana jest w ciągu trzech dni roboczych od dnia nadania. Możliwa jest także elektroniczna opcja potwierdzenia (sądy, klienci umowni).

Poczta Polska podkreśla, że znaczki to element jej historii od ponad 160 lat. Z tego powodu spółka nie rezygnuje z okolicznościowych emisji filatelistycznych. W najbliższym czasie zaplanowane są m.in. emisje znaczków: „Owady pożyteczne”, „Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce Silesia 2021”, „Powstania Śląskie”, „Rocznica powstania Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie".

RadioZET.pl