Zamknij

Koniec zakazu handlu w niedziele. Duże sieci otworzą sklepy

03.09.2021 20:53
Biedronka otwarta w niedzielę mimo zakazu
fot. Michał Tomaszkiewicz, biznes.radiozet.pl

Biedronka, Lidl, Kaufland, Carrefour – te sieci handlowe nie muszą już brać sobie do serca zakazu handlu w niedziele. Już 5 września 2021 otworzą część ze swoich sklepów, żeby nie stracić klientów. Jest to możliwe dzięki przekształceniu obiektów w placówki pocztowe.

Zakaz handlu w niedziele od września 2021 będzie obowiązywał tylko teoretycznie. Po latach wyczekiwania duże sieci handlowe zdecydowały się na korzystanie z przepisów, które pozwalają ominąć nakaz zamykania sklepów ostatniego dnia tygodnia.

Zmusiła nas do tego konkurencja, która otwierając się w niedziele staje się atrakcyjniejsza i przejmuje klientów – twierdzą giganci handlu. Wojna, w której ofiarą stanie się zakaz handlu w niedziele, na dobre wybuchnie już 5 września 2021 roku.

Sklepy otwarte mimo zakazu handlu w niedziele. Masowe omijanie przepisów przez sieci handlowe

Zakaz handlu w niedziele traktowany jest z przymrużeniem oka nawet przez spółki Skarbu Państwa. Poczta Polska zawarła umowę z Biedronką, pozwalając jej otwierać sklepy we wszystkie dni tygodnia, należący zaś do Orlenu Ruch umożliwia omijanie przepisów Polomarketowi. Także sklepy wchodzące w skład nowej sieci handlowej otwieranej przez Orlen będą otwarte we wszystkie dni tygodnia, omijając zakaz.

Sklepy czynne w niedziele mają przewagę konkurencyjną, czego duże sieci handlowe nie mogą i nie zamierzają już ignorować. Dlatego podjęły potencjalnie ryzykowną – rząd już pracuje nad zaostrzeniem przepisów i podwyższeniem kar – decyzję o ignorowaniu zakazu.

5 września 2021 roku otwartych będzie część sklepów Biedronki. Największa w Polsce sieci handlowa zaczęła konsumować umowę z Pocztą Polską jeszcze w lipcu 2021, co skłoniło inne sieci do podjęcia rękawicy i dołączenia się do wyścigu zbrojeń.

Tego samego dnia, mimo zakazu handlu, czynna będzie część obiektów należących do Lidla i Kauflandu. Sieci podkreślają, że otworzą się wszędzie tam, gdzie zrobi to konkurencja.

Możliwość przyjmowania klientów w niedziele objęte zakazem handlu zyskał także Carrefour. Niewykluczone, że zakupy można będzie zrobić także w supermarketach należących do tej sieci. Obiekty Carrefour Express, które otwierają się ostatniego dnia tygodnia już od jakiegoś czasu, to franczyzy. Tak jak w Żabkach, za ladami stoją zazwyczaj właściciele – to jeden z wyjątków, który miał umożliwić otwieranie małych sklepów osiedlowych.

RadioZET.pl