Zamknij

Ważne zmiany w 300 plus. Rząd szuka oszczędności

15.04.2021 20:22
Mateusz Morawiecki
fot. ATTILA KISBENEDEK/AFP/East News

300 plus w 2021 roku mocno się zmieni. Sejm przyjął nowelizację ustawy, która całkowicie odmieni zasady przyznawania oraz wydawania świadczenia.

500 plus, czyli program comiesięcznego wsparcia rodziców środkami przysługującymi na każde dziecko, ma młodszego brata: 300 plus. Tak zwyczajowo nazywany jest program „Dobry start”, w ramach którego można otrzymać jednorazowo 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego dziecka.

Sejm głosami PiS znacząco zmodyfikował zasady przyznawania pieniędzy, utrudniając składanie wniosków osobom z najniższymi dochodami. Nie będzie też już można otrzymać wsparcia w gotówce.

300 plus zmienione przez Sejm. Koniec z wypłatą gotówki

Pieniądze z programu „Dobry start” można będzie otrzymać w 2021 roku tylko przelewem na wskazany rachunek bankowy. Do tej pory beneficjenci mogli wybrać odbieranie świadczenia w gotówce, na przykład jako przekaz pocztowy.

Szukający oszczędności rząd uznał, że generuje to jednak zbyt duże koszty. Z tego powodu zabrał obsługę programu samorządom i przeniósł do ZUS, który ma dysponować odpowiednim zasobami i dzięki temu przekazywać środki taniej. Z szacunków podanych w ocenie skutków wdrożenia przepisów zaznaczono, że w ciągu 10 lat (od 2021 do 2031 roku) koszty obsługi 300 plus będą niższe łącznie o 488 mln zł.

Sejm zatwierdził ponadto wycofanie tradycyjnych, papierowych wniosków o przyznanie świadczenia. W 2021 roku o pomoc będzie można wnosić tylko i wyłącznie przez internet. Większość rządząca odrzuciła wniosek KO, żeby ta zmiana obowiązywała od 2022 roku.

Elektronicznie mają być także doręczane informacje zwrotne, takie jak decyzje, zawiadomienia i wezwania w sprawie świadczenia kierowane do beneficjentów. Może to być problemem dla mniej majętnych osób, niedysponujących komputerem i dostępem do internetu – a takie rodziny wsparcia potrzebują najbardziej.

Zgodnie z nowymi przepisami Rada Ministrów będzie mogła określić w rozporządzeniu, że składanie wniosku o świadczenie 300 plus odbywa się wyłącznie w drodze elektronicznej. W ten sam sposób mają być także doręczane m.in. decyzje, zawiadomienia i wezwania w sprawie świadczenia.

Odpowiadając na te wątpliwości wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha stwierdziła, że ZUS w swoich placówkach organizuje pomoc dla osób wykluczonych cyfrowo. Wniosek będzie więc zapewne można złożyć korzystając ze sprzętu udostępnionego w placówce ZUS.

RadioZET.pl/PAP