Zamknij

Koniec z obchodzeniem zakazu handlu w niedzielę. Rząd znalazł sposób na sklepy

19.07.2021 11:56
Koniec z obchodzeniem zakazu handlu w niedzielę. Rząd znalazł sposób na sklepy
fot. Andrzej Zbraniecki/East News

Prowadzenie usługi pocztowej nie będzie już wystarczające do otwarcia obiektu handlowego w niedzielę niehandlową. Oznacza to, że sklepy, nie będą mogły obchodzić przepisów. Sprawdzamy, jaki sposób znalazł rząd, na ukrócenie takich działań.

Zakaz handlu w niedzielę ma zostać uszczelniony. Projekt nowelizacji ustawy trafił już do Sejmu. Co obejmuje uaktualniony dokument?

Nowela przewiduje, że w niehandlową niedzielę otwarte mogą być te placówki, w których działalność pocztowa będzie przeważająca i wyniesie powyżej 50 proc. przychodów.

Koniec z obchodzeniem zakazu handlu w niedzielę. Rząd znalazł sposób na sklepy

Poseł PiS Janusz Śniadek powiedział w rozmowie z PAP, że prace nad nowelizacją ustawy są na finiszu.

Projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, którego celem byłoby uszczelnienie zakazu, jest już w Sejmie i czeka na nadanie numeru i podpis pani marszałek. Może to nastąpić w każdej chwili.

Janusz Śniadek, poseł PiS

Poseł ocenił, że w tej chwili plagą i patologią jest powoływanie się przez niektóre podmioty na działalność pocztową, aby ominąć zakaz handlu w niedzielę. Jego zdaniem „w większości jest to fikcyjne.

Przykładem może być m.in. sytuacja, w której dzięki umowie z Pocztą Polską sklepy Biedronki mogły działać w niedziele mimo zakazu handlu. Rząd patrzy na to nieprzychylnym okiem, sieć handlowa utrzymuje więc lokalizacje, które będą otwarte, w tajemnicy. W serwisie Radio ZET BIZNES pisaliśmy o nieoficjalnej liście placówek, które mogą być czynne przed 7 dni w tygodniu.

Zakaz handlu w niedzielę. Czas rozróżnić placówki pocztowe od sklepów

Pomysłodawca projektu napisał, że sklep będzie mógł prowadzić działalność w niedziele niehandlowe jako placówka pocztowa, pod warunkiem że ten rodzaj działalności będzie dla niego przeważający.

- Zostanie wprowadzony obowiązek prowadzenia ewidencji, pokazującej, jakie są przychody z tej przeważającej działalności, a jakie z pozostałej - Janusz Śniadek, poseł PiS.

Instytucją odpowiedzialną za badanie danych w rejestrze jest Państwowa Inspekcja Pracy, która sprawdzi, czy placówka spełnia warunek, że przychody z przeważającej działalności rzeczywiście przekraczają 50 proc. pozostałych przychodów.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

RadioZET.pl/PAP