Zamknij

Koniec wakacji kredytowych. Trzeba wrócić do płacenia rat

30.09.2020 13:17
banknoty 500 zł na leżakach na piasku
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wakacje kredytowe dla 300 000 osób kończą się w październiku. Banki, które odroczyły spłatę kredytu na 6 miesięcy, upomną się o powrót do spłacania rat.

Pandemia COVID-19 dotknęła zarówno przedsiębiorstwa, jak i pracowników. Klienci banków mogli skorzystać z własnej tarczy antykryzysowej: wakacji kredytowych, czyli możliwości skorzystania z odroczenia rat na trzy lub sześć miesięcy.

Osoby, które skorzystały z tej drugiej opcji na początku pandemii muszą liczyć się z tym, że od października 2020 będą musiały wrócić do płacenia pełnych rat.

Wakacje kredytowa się kończą. 300 000 osób musi wrócić do spłacania rat

Związek Banków Polskich zaproponował w marcu 2020 roku ulżenie kredytobiorcom przez wprowadzenie wakacji kredytowych, analogicznych do szykowanych wtedy dla przedsiębiorstw zwolnień z płacenia składek ZUS.

Zobacz także

Banki wprowadziły możliwość starania się o zamrożenie spłacania rat w kwietniu 2020 roku. Klientom przedstawiano dwie oferty, zakładające uzyskanie wakacji kredytowych na 3 lub 6 miesięcy. Osoby, które wybrały pierwszą opcję, do spłacania rat wróciły w lipcu 2020. Pozostali będą musieli wrócić do wywiązywania się z tego obowiązku od października 2020.

Szczegóły rozwiązania przedstawianego jako wakacje kredytowe różniły się w poszczególnych bankach, które pozwalały na odraczanie kredytów konsumpcyjnych i hipotecznych z zawieszeniem spłat zarówno kapitału, jak i odsetek, lub też tylko kapitału.

Zobacz także

Z możliwości mniejszego obciążenia spłatą rat przez 6 miesięcy korzystali między innymi klienci jak mBanku, Credit Agricole, Santander Banku Polska, Idea Banku czy ING Banku Śląskiego. Jeśli zaczęli wakacje kredytowe w kwietniu 2020, właśnie kończy im się laba od spłat.

Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że z zawieszenia spłacania kredytu skorzystało 924 000 klientom banku. Pod koniec września 2020 wakacje kredytowe dotyczyły jeszcze ponad 300 000 kredytów.

Zagłosuj

Skorzystaliście z wakacji kredytowych?

Liczba głosów:

Część z nich nie będzie musiała być spłacana już od października: z opcji zawieszenia rat można cały czas skorzystać. Trzeba tylko pamiętać, że banki obciążą klientów kosztami takich wakacji: część zamierza doliczać wartość odroczonych rat do wysokości pozostających do spłacenia kredytu, inne po prostu przedłużą o 3 lub 6 miesięcy okres spłat.

RadioZET.pl/Money.pl