Zamknij

Koniec szlabanów na autostradach. Zmiany od 1 grudnia 2021

29.11.2021 16:30
Koniec szlabanów na autostradach
fot. PAWEL RELIKOWSKI / POLSKA PRESS/East news

Znany do tej pory kierowcom, manualny system poboru opłat, odchodzi do lamusa. Szlabanów na autostradach nie będzie, a za przejazd zapłacimy w aplikacji.

System  e-TOLL wkracza na polskie drogi. Mowa o nowym systemie poboru opłat, dzięki któremu szlabany nie będą już potrzebne. Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała o zmianach w organizacji ruchu na poszczególnych odcinkach autostrad.

Od środy 1 grudnia 2021 roku szlabany na płatnych odcinkach A2 i A4 będą otwarte. Za przejazd zapłacimy wyłącznie przez aplikację lub e-bilet. Szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska zdradziła szczegóły.

Zmiany na autostradach od 1 grudnia 2021 roku

System viaTOLL, czyli znany kierowcom system poboru opłat na autostradach, ustępuje miejsca e-TOLL. System ten ma wykorzystywać pozycję GPS pojazdu i na tej podstawie zliczać opłaty.

System ten działa od 24 czerwca 2021 roku, a od tamtej pory kierowcy zarejestrowali w nim 1,2 mln pojazdów.

Od 1 grudnia będzie to podstawowa forma płatności na autostradach A2 i A4. Zmiany dotyczą wyłącznie dwóch odcinków autostrad zarządzanych przez GDDKiA: A2 Konin-Stryków i A4 Bielany Wrocławskie-Sośnica.

„Kierowcy za przejazd autostradą zapłacą: e-biletem autostradowym, który będą mogli zakupić w aplikacji e-TOLL PL Bilet, w aplikacjach partnerów systemu e-TOLL i w sieci dystrybucji stacjonarnej partnerów lub za pomocą aplikacji e-TOLL PL albo urządzeń pokładowych OBU/ZSL przekazujących dane geolokalizacyjne do systemu e-TOLL” – czytamy w komunikacie KAS.

Od środy otwieramy szlabany na państwowych odcinkach płatnych autostrad. Przejazd aut osobowych, motocykli na A2 Konin-Stryków i A4 Bielany Wrocławskie-Sośnica będzie się odbywał bez konieczności zatrzymywania się przed szlabanami. To jest tzw. tryb free flow 

Magdalena Rzeczkowska, szefowa KAS

Szefowa KAS dodała, że kierowcy bez dostępu do aplikacji będą mogli kupić bilet autostradowy w formie papierowej w wybranych punktach. Od 1 grudnia będzie to ponad 100 stacji PKN Orlen, a także ponad 20 stacji Lotos.

RadioZET.pl./PAP