Zamknij

Koniec przewagi chińskich firm w Europie. Przedsiębiorcom pomoże VAT e-commerce

29.06.2021 07:21
Koniec przewagi chińskich firm w Europie. Przedsiębiorcom pomoże VAT e-commerce
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polscy i europejscy przedsiębiorcy będą mieli większe szanse na konkurowanie z chińskimi firmami. Ma do tego dojść dzięki pakietowi VAT e-commerce.

Pakiet VAT e-commerce ma przyczynić się do wyrównania szans unijnych przedsiębiorców w konkurowaniu w obszarze handlu elektronicznego z podmiotami z Azji. W jaki sposób ma do tego dojść? Ma być to możliwe między innymi dzięki zniesieniu zwolnienia z VAT dla importu towarów w tzw. małych przesyłkach o wartości do 22 euro we wszystkich państwach członkowskich czy objęciu interfejsów elektronicznych obowiązkiem zapłaty VAT od określonych transakcji realizowanych za ich pośrednictwem.

Już w połowie czerwca pisaliśmy o opóźnieniu nowelizacji ustawy o VAT. Wówczas Senat w głosowaniu opowiedział się za opóźnieniem wejścia w życie pakietu e-commerce o trzy miesiące. Według jednej z przyjętych przez senatorów poprawek, nowelizacja wejdzie w życie 1 września a nie 1 lipca, jak chciał rząd. 

Pakiet VAT e-commerce korzystny dla firm

Monika Wyrzykowska-Antkiewicz z Wyższej Szkoły Bankowości powiedziała w rozmowie z PAP, że pakiet VAT e-commerce poprawi konkurencyjność firm unijnych, w tym polskich, wobec m.in. chińskich producentów.

Te rozwiązania mają ograniczyć napływ paczek z towarami, często nieopodatkowanymi z krajów spoza UE, zwłaszcza z Chin i jest to krok w kierunku wyrównywania szans na rzecz firm z UE. Przedsiębiorcy unijni, w tym także polscy na pewno na nich zyskają, bo na tym rynku często stosowana była nieuczciwa konkurencja

Monika Wyrzykowska-Antkiewicz, Wyższa Szkoła Bankowości

A w jaki sposób polskie firmy będą mogły skorzystać na nowym pakiecie? Zdaniem Moniki Wyrzykowskiej-Antkiewicz, pojawią się istotne uproszczenia, jeśli chodzi o rozliczanie VAT.

- Dużą korzyścią dla przedsiębiorców jest wprowadzenie tzw. OSS (od One Stop Shop), czyli rozliczania się w tzw. jednym okienku. Ta procedura umożliwi łączne raportowanie wszystkich transakcji wysyłkowych dokonanych w UE w ramach jednej deklaracji VAT – dodaje Monika Wyrzykowska-Antkiewicz.

Zmiany w VAT

Do tej pory zakupy poniżej 22 euro były zwolnione z VAT, a powyżej tej kwoty trzeba było zapłacić podatek w momencie odbioru przesyłki. Powodowało to sytuacje, w których konsument nie był świadomy, że rzeczywista cena powinna być wyższa. Teraz mieni się funkcjonowanie platform internetowych, które będą musiały obsłużyć płatności VAT przy kupnie towarów spoza UE, jeżeli przez ten kanał prowadzona będzie dystrybucja.

- To jest duża zmiana, bo konsument zamawiając towar będzie widział jego rzeczywistą cenę - z podatkiem. Większość towarów kupowana w ten sposób jest obłożona podatkiem VAT w wysokości 23 proc. - powiedziała przedstawicielka Wyższej Szkoły Bankowości.

Nowe przepisy będą dotyczyły także firm kurierskich. Co się dla nich zmienia? Odtąd będą musiały wypełnić większą liczbę dokumentów, co może spowodować wzrost kosztów obsługi logistycznej towarów spoza UE.

RadioZET.pl/PAP