Zamknij

Zdejmiemy maseczki, założymy rękawiczki. Wraca obowiązek ochrony dłoni

07.05.2021 13:36
Koniec maseczek, powrót rękawiczek. Obowiązek ochrony dłoni
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/EastNews

Rząd jedne obostrzenia luzuje, a inne zaostrza. W rozporządzeniu Rady Ministrów umieszczono kilka punktów dotyczących obowiązku noszenia rękawiczek jednorazowych, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Sprawdzamy, kto, gdzie i kiedy będzie musiał mieć je na sobie.

Lockdown ponad rok utrudniał funkcjonowanie firmom, spowalniał gospodarkę i wymuszał przestrzeganie reżimu sanitarnego. W efekcie Polacy większość ostatnich miesięcy spędzili w maskach, nawet gdy przebywali w otwartej przestrzeni, szli na zakupy lub firmowe spotkania.

Z tego powodu wiele osób z ulgą przyjęło nowe rozporządzenie, które mówi, że od 15 maja 2021 nie będzie prawnego obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Rządzący jednak zalecają utrzymywanie reżimu sanitarnego i wymagają dystansu 1,5 metra od innej osoby. Uwzględniono również wytyczne dotyczące ochrony dłoni.

Lockdown. Koniec maseczek, powrót rękawiczek

Maseczki będzie można zdjąć na świeżym powietrzu, nadal będą jednak obowiązkowe w pomieszczeniach. Podobnie jak rękawiczki ochronne lub środki dezynfekujące. Wraca bowiem obowiązek zabezpieczenia dłoni przed przenoszeniem koronawirusa.

Z najnowszego rozporządzenia wynika, że minimum do 5 czerwca będzie trzeba nosić rękawiczki w konkretnych sytuacjach. Ewentualnie, jeśli wystąpią sprzyjające okoliczności, będzie można stosować je zamiennie ze środkami do dezynfekcji rąk.

Rozporządzenie. Obowiązek noszenia rękawiczek jednorazowych od 8 maja 2021

Rękawiczki ochronne lub środki do dezynfekcji należy stosować w:

  • obiektach handlowych lub usługowych o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2 tys. m2
  • placówkach handlowych
  • na stacjach paliw płynnych
  • w miejscach prowadzenia sprzedaży na targowisku (straganie)

Dwa ostatnie punkty obowiązują zarówno w przestrzeniach zamkniętych/zadaszonych, jak i na świeżym powietrzu. W praktyce oznacza to, że nawet zakupy na osiedlowym bazarku będzie trzeba robić w rękawiczkach jednorazowych lub zadbać o środek do dezynfekcji.

Obowiązek noszenia rękawic jednorazowych. WYJĄTKI

Rząd uwzględnił w rozporządzeniu wyjątkowe sytuacje, w których nie będzie trzeba zakładać rękawiczek:

Obowiązek nie dotyczy osób, które nie mogą zakładać lub zdejmować rękawiczek z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, lub osoby mającej trudności z samodzielnym założeniem lub zdjęciem rękawiczek; okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane.

fragment rządowego rozporządzenia z dn. 6 maja 2021

W rozporządzeniu dodano, że na terenie obiektów handlowych obsługa ma dokonywać, w godzinach ich otwarcia, co najmniej raz na godzinę, dezynfekcji stanowiska kasowego lub stanowiska obsługi, lub dystrybutora na stacji paliw płynnych.

RadioZET.pl