Zamknij

Koniec lockdownu. Wsparcie PFR dla przedsiębiorstw po pandemii

10.03.2021 14:41
Lockdown. Plan działań po pandemii. Szef PFR wymienia 3 obszary
fot. Maciej Luczniewski/REPORTER

Lockdown zależy od liczby zakażeń i postępów w szczepieniu społeczeństwa. Przedsiębiorcy naciskają na odmrożenie biznesu i pytają o dalsze plany rządu. Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju, wymienił trzy obszary, które będą rozwijane po pandemii w pierwszej kolejności.

Lockdown trwa już rok. Przedłużające się restrykcje związane z pandemią koronawirusa osłabiają gospodarkę. Na początku marca rząd po raz pierwszy podał możliwą datę wycofania obostrzeń.

Politycy opozycji oraz właściciele firm, które przegrały walkę z zamrożeniem biznesu z powodu pandemii, oczekują informacji o planach rządu na dalsze poprowadzenie gospodarki. Głos zabrał stojący na czele Polskiego Funduszu Rozwoju, Paweł Borys.

Lockdown. Co po pandemii

Paweł Borys, szef PFR, potwierdził że potrzebny jest plan na okres po pandemii. Podczas Forum Bankowego 2021 powiedział, że widzi szansę na kolejny krok.

„Polska potrzebuje planu gospodarczego na okres wychodzenia z pandemii. Pandemia wywołuje wysokie koszty, pojawiają się wyzwania dla firm, ludzie tracą pracę. Jeśli szybko przezwyciężymy kryzys, to dekada lat 20. może być nadal bardzo dobrym okresem dla Polski – Paweł Borys, Prezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju

Szef PFR nie podał jeszcze konkretnego zarysu planu, ale wskazał obszary, na które będzie położony nacisk.

Pandemia. Plany rządu po zakończeniu lockdownu

Dwa podstawowe obszary, które będą podstawą planu odbudowy polskiej gospodarki po pandemii to duże inwestycje infrastrukturalne oraz transformacja energetyczna. Następna w kolejności jest transformacja cyfrowa.

- Uważam, że transformacja nie jest dla nas zagrożeniem, tylko szansą na przeskoczenie od razu do nowych technologii, i oparcie energetyki o technologie, które przełożą się na oszczędności – dodał Paweł Borys.

Zdaniem szefa PFR pandemia „dramatycznie przyspieszyła” niektóre obecne już wcześniej trendy, jak np. podpis cyfrowy. Z tego powodu kolejnym obszarem rozwoju, na którym skupi się rząd, będzie cyfryzacja i digitalizacja.

RadioZET.pl/PAP