Zamknij

Koniec lewych papierosów i alkoholu spod lady. Kary będą surowsze

20.08.2021 12:16
Koniec lewych papierosów i alkoholu spod lady. Kary będą surowsze
fot. PAWEL SKRABA/REPORTER/East News

Nowelizacja kodeksu karnego skarbowego batem na nieuczciwych sprzedawców. „Producenci” i handlujący lewym alkoholem i papierosami z wyższymi karami.

Papierosy i alkohol z racji szkodliwego wpływu na zdrowie Polaków obłożone są regularnie rosnącą akcyzą. Producenci i sprzedawcy tych wyrobów często jednak wybierają czarny rynek, unikając tym samym podatków.

Rząd chce zmienić przepisy tak, by działania związane powodujące łącznie miliardowy uszczerbek na wspólnych finansach, były surowo karane. Nowelizacja kodeksu karnego skarbowego trafi pod obrady polityków jeszcze w tym roku.

Produkcja alkoholu i papierosów na czarno jak handel narkotykami. Rząd zmienia przepisy

W ramach nowelizacji kodeksu karnego skarbowego zostaną podniesione kary za nielegalną produkcję alkoholu i papierosów.

Zobacz także

Jak napisano, w ramach nowelizacji nastąpi „zmniejszenie dysproporcji między surową odpowiedzialnością grożącą za przestępstwa związane z produkcją narkotyków, a sankcjami przewidzianymi za dużo bardziej dochodowe obszary przestępczej działalności – tj. nielegalną produkcję wyrobów tytoniowych i alkoholu etylowego, które do tej pory nie były adekwatne do pożytków osiąganych przez osoby zajmujące się tym procederem”.

Zdaniem ustawodawcy wysokie kary dla „producentów” lewych papierosów i alkoholu mają sprawić, że czarny rynek skurczy się, a wpływy akcyzowe do budżetu państwa będą stabilne.

Nowela ma być batem na nieuczciwych sprzedawców, którzy handlują niezarejestrowanym towarem spod lady. Ci sprzedawcy, którzy zostaną po raz kolejny przyłapani na sprzedaży alkoholu czy wyrobów tytoniowych bez wydawania paragonu, czy z pominięciem kasy rejestrującej, mogą spodziewać się ostrzejszych kar. Grozić im będzie nawet cofnięcie licencji na sprzedaż alkoholu.

RadioZET.pl/PAP (Marek Siudaj)