Zamknij

Koniec leasingu samochodów? Polski Ład da korzystniejszą alternatywę

29.11.2021 13:15
Koniec leasingu samochodów? Polski Ład da korzystniejszą alternatywę
fot. Marek BAZAK/East News

Polski Ład zmieni sytuację na runku leasingu samochodowego. Właściciel firmy będzie mógł sprzedać auto bez podatku i składki zdrowotnej dopiero po sześciu latach od momentu wycofania pojazdu z działalności gospodarczej.

Leasing samochodowy odchodzi do lamusa? Z informacji podanych przez „Puls Biznesu” wynika, że ta forma finansowania zejdzie na drugi plan. O jej wadach i zaletach pisaliśmy już w 2019 roku.

Wielu przedsiębiorców chcących uniknąć wysokich kosztów działalności bierze w leasing samochody służbowe. Zdaniem gazety, ma się to teraz mniej opłacać, niż wypożyczenie auta.

Wynajem samochodu zamiast leasingu. Właściciele firm oszczędzą na stałych kosztach

Polski Ład ma być receptą na wyjście gospodarki z koronakryzysu. Jedną ze zmian, które wprowadzi nowy dokument ma być detronizacja leasingu, który przestanie być pierwszą opcją wybieraną przez przedsiębiorców do finansowania firmowej floty samochodowej.

„Puls Biznesu” informuje, że po wprowadzeniu nowych przepisów wynajem auta będzie bardziej opłacalny niż jego leasing. Powód? Kwestie podatkowe. Obecnie przedsiębiorcy najczęściej decydują się na leasingowanie pojazdu przez kilka lat, przeprowadzenie na koniec okresu umowy tzw. wykupu prywatnego, a następnie sprzedaż auta bez obciążeń podatkowych po minimum 6 miesiącach. Co się zmieni? Gdy nowe przepisy wejdą w życie, wówczas właściciel firmy będzie mógł sprzedać auto bez podatku i składki zdrowotnej dopiero po sześciu latach od momentu wycofania pojazdu z działalności gospodarczej. Zdaniem „PB” zmiana jest korzystna.

Koszty miesięcznych rat leasingowych, wpłaty własnej, ubezpieczenia czy serwisów przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu i dodatkowo odliczyć sobie np. połowę VAT (użytkowanie mieszane). Na koniec auto może sprzedać jako prywatne, a więc bez obciążeń podatkowych.

„Puls Biznesu”

Od stycznia do września 2021 roku firmy leasingowe sfinansowały zakup samochodów osobowych na kwotę ponad 25 mld zł. Obecnie aż 75 proc. wszystkich nowych samochodów kupowanych w Polsce to samochody służbowe, zapisywane na firmy. Wynajem długoterminowy rozwija się powoli, ale widać znaczący trend wzrostowy.

RadioZET.pl/PulsBiznesu/PAP