Zamknij

Koniec darmowych banków. „To konieczność”

20.05.2021 16:54
bank
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Związek Banków Polskich, opisując sytuację ekonomiczną swoich członków, wskazał że „konieczne będzie coraz szersze odchodzenie od darmowych usług bankowych”. Oznacza to między innymi częstsze pobieranie opłat.

Banki zarabiają na powierzonych im pieniądzach, płacą więc za powierzone im depozyty oprocentowaniem lokat. Ta prawda może jednak w najbliższym czasie się zmienić: rentowność instytucji finansowych coraz bardziej spada, przez co banki zostaną zmuszone do szukania nowych sposobów na zwiększenie dochodów.

Jednym z nich ma być pobieranie opłat od klientów, którzy korzystają z ich usług. To proces, który trwa od lat: kilkanaście lat temu kuszono klientów brakiem opłat za rachunek bądź kartę, dziś są to oferty najczęściej płatne. Z analizy Związku Banków Polskich wynika, że to dopiero początek podwyżek i dodatkowych opłat.

Banki będą pobierać więcej opłat. Szukają sposobów na zwiększenie zysków

Związek Banków Polskich w raporcie „Banki 2020” podsumował kondycję tego sektora gospodarki. Jako jedne z największych wyzwań, które stoją przed branżą, wskazano „ultraniskie” stopy procentowe obowiązujące w Polsce.

Zmniejsza to możliwość zarabiania na udzielaniu kredytów, przez co banki muszą zdaniem ZBP „zmienić model biznesowy”.

Ultraniskie stopy procentowe są wyzwaniem dla sektora bankowego. Wymuszają one zmniejszenie rozpiętości między oprocentowaniem kredytów i depozytów. W warunkach, gdy aktualnie ok. 70 procent dochodów polskich banków jest generowane przez dochody odsetkowe, zmniejszenie stóp procentowych stanowi olbrzymie wyzwanie dla dochodowości banków. Rodzi to pytanie o skalę koniecznej zmiany modelu biznesowego banków, który od lat jest wprowadzany w krajach strefy euro z różnym skutkiem.

raport ZBP

W raporcie przyznano co prawda, że w 2020 roku wzrost dochodów prowizyjnych wyniósł kilkanaście procent, zastrzeżono jednak, że „inne dochody pozaodsetkowe wyraźnie się zmniejszyły”.

Sposobem na polepszenie kondycji banków ma być między innymi „coraz szersze odchodzenie od darmowych usług bankowych, częstsze pobieranie opłat od świadczonych usług, czy wprowadzanie opłat za utrzymywanie znaczących środków na rachunku bankowym”.

RadioZET.pl/ZBP