Zamknij

Koniec „czternastek”. ZUS nie wypłaci już dodatkowej emerytury

01.12.2021 11:10
Koniec „czternastek”. ZUS nie wypłaci już dodatkowej emerytury
fot. Mateusz Jagielski/East News

Do tej pory na wypłatę tzw. „czternastek” ZUS wydał 9 mld zł. Jednorazowe wsparcie przysługiwało najbiedniejszym seniorom. Zakład kończy już jego wypłatę.

Czternasta emerytura to dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów wypłacane z urzędu, które weszło w życie 8 marca 2021. Czy czternastka będzie wypłacana także w kolejnych latach? Resort rodziny odpowiada.

Czy emeryci i renciści powinni bać się rekordowo wysokiej inflacji? Seniorzy mogą liczyć na waloryzację świadczeń pobieranych od państwa. O ile wzrosną kwoty, które trafiają na ich konta?

Czternasta emerytura. ZUS kończy wypłatę świadczeń dla seniorów

Czternasta emerytura przysługuje osobom, które na dzień 31 października 2021 r. nabyły prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń mają zawieszone.

Obecnie ZUS kończy wypłatę tzw. czternastych emerytur. Świadczenie to otrzymało blisko 7,8 mln emerytów i rencistów, w tym ponad 6,3 mln w pełnej wysokości, czyli 1250,88 zł brutto.

Kończymy wypłatę czternastych emerytur. Te dodatkowe świadczenia były wypłacane od końca października. Ostatnia transza trafi do naszych klientów 1 grudnia 2021

prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS

Kto otrzymał popularną „czternastkę” w pełnej wysokości? Kwotę 1250,88 zł brutto dostali seniorzy, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Na konta pozostałych wpłynęła kwota pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".

Rządzący przestrzegają seniorów przed oszustami, którzy telefonicznie przekonują, że do odbioru „czternastki” potrzebne jest wypełnienie i złożenie wniosku. Przestępcy oferują swoją „pomoc”, licząc na przejęcie danych osobowych i obłowienia się na wyłudzanych kredytach.

RadioZET.pl/PAP/Olga Zakolska