Zamknij

Koniec chowu klatkowego? Komisja Europejska za, rolnicy protestują

01.07.2021 13:48
KE za zakazem chowu klatkowego
fot. EAST NEWS

Komisja Europejska poparła zakaz chowu klatkowego. Choć na razie to tylko plany, to już teraz rolnicy muszą szykować się na spore zmiany i myśleć o przyszłości swojej działalności.

Koniec chowu zwierząt gospodarskich w klatkach? Komisja Europejska poparła inicjatywę obywatelską dotyczącą wprowadzenia zakazu tego typu chowu. Ta nosi nazwę "End the Cage Age", czyli „Koniec Epoki Klatkowej”.

Branża komentuje zamiary Komisji Europejskiej i stanowczo zaznacza, że nie da się całkowicie zrezygnować z chowu klatkowego kur.

Zakaz chowu klatkowego. Komisja Europejska jest za

KE zapowiedziała przygotowanie do 2023 r. wniosku ustawodawczego w sprawie zakazu stosowania klatek w odniesieniu do różnych zwierząt gospodarskich. 30 czerwca 2021 roku Komisja przyjęła komunikat, w którym zadeklarowała, że nie ma odwrotu od tej decyzji.

Jak komentował na Twitterze komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski „niezależnie od tego jakie zmiany zostaną wprowadzone, powinny być zapewnione odpowiednie okresy przejściowe, które dadzą rolnikom wystarczającą ilość czasu na dostosowanie się, ale także zachęty".

Rolnicy nie powinni sami pokrywać kosztów transformacji. Ponieważ jest to inicjatywa społeczna, społeczeństwo powinno wspierać naszych rolników. Musimy również upewnić się, że importowane produkty zwierzęce zostały wyprodukowane zgodnie z tymi samymi normami dobrostanu zwierząt, które są stosowane przez rolników w UE i które są akceptowane przez naszych obywateli 

Janusz Wojciechowski

Komisja wskazała, że planowane przepisy dotyczyć będą królików, młodych kur, hodowlanych kur niosek, hodowlanych kur brojlerów, przepiórek, kaczek i gęsi. Zapewnia też, że nie zostawi hodowców bez wsparcia.

"Ponieważ zaprzestanie stosowania klatek będzie wymagało zmian w obecnych systemach rolniczych, Komisja rozważy społeczno-ekonomiczne i środowiskowe skutki środków, które mają zostać wprowadzone, oraz korzyści dla dobrostanu zwierząt w ocenie skutków, która ma zostać ukończona przed końcem 2022 r. W związku z tym konsultacje publiczne zostaną przeprowadzone najpóźniej na początku 2022 r. Komisja oceni wykonalność dążenia do wprowadzenia w życie proponowanego prawodawstwa od 2027 r." - pisze KE.

Hodowcy: nie da się całkowicie zrezygnować z chowu klatkowego

Do planów KE odnieśli się też sami hodowcy, gdyż to w ich portfele w największym stopniu uderzą projektowane zmiany. Jak mówiła dla PAP dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz Katarzyna Gawrońska „całkowita rezygnacja z chowu klatkowego kur jest niemożliwa”. - Branża widzi potrzebę poprawy dobrostanu zwierząt, ale musi następować stopniowo – dodała.

Zdaniem ekspertki taki zakaz mógłby w konsekwencji prowadzić do przeniesienia produkcji do krajów biedniejszych, tj. tam, gdzie przede wszystkim liczą się koszty produkcji, a nie dobrostan zwierząt. Zaznacza również, że poprawa dobrostanu wiąże się ze wzrostem cen jaj. Jaja z chowu alternatywnego są droższe, a popyt na nie rośnie.

RadioZET.pl/PAP