Zamknij

Koniec Tesco w Polsce. Sieć sklepów oficjalnie sprzedana

16.03.2021 21:16
Tesco
fot. Marek BAZAK/East News

301 sklepów Tesco zmieniło oficjalnie właściciela. Salling Group, do której należy sieć Netto, we wtorek 16 marca 2021 sfinalizowała transakcję.

Tesco funkcjonowało w Polsce 25 lat. Brytyjska sieć handlowa ze względu na zmiany makroekonomiczne podjęła jednak decyzję o wycofaniu się z naszego rynku. Większość lokacji przejmie Netto, które już zapowiedziało prace nad transformacją punktów sprzedaży do wymogów swojej marki, część placówek zasili Kaufland.

Transakcja, na którą bezwarunkowo zgodził się UOKiK, wyceniana jest na 900 mln zł. W jej ramach Salling Group przejmie 301 sklepów i dwa centra dystrybucyjne. Placówki, które nie zostały objęte transakcją, zostaną zamknięte. To przede wszystkim największe markety brytyjskiej sieci.

Tesco sprzedało sklepy. Sieć handlowa opuszcza Polskę

Szczegóły transakcji między Tesco a Salling Group zostały uzgodnione między stronami w czerwcu 2020 roku. Zgodę na przeprowadzenie transakcji musiał wydać UOKiK. Po przeprowadzeniu postępowania Urząd uznał, że zmiana właścicielska sklepów nie będzie miała negatywnego wpływu na konkurencyjność rynku.

Proces włączania sklepów Tesco do sieci Netto ma potrwać 18 miesięcy. Zadeklarował to Janusz Stroka, prezes Netto Polska.

Z niecierpliwością oczekiwaliśmy na zatwierdzenie transakcji i rozpoczęcie tego historycznego w swej skali procesu transformacji przejętych sklepów w nowe, nowoczesne sklepy Netto 3.0, a także wdrożenia nowych kolegów z Tesco do ich obsługi. To zadanie chcemy zrealizować w ciągu najbliższych 18 miesięcy. Teraz zaczyna się dla nas prawdziwa praca.

Janusz Stroka

Tesco oficjalnie pożegnało się z Polakami.

Dziś kończy się historia Tesco w Polsce, ale mamy nadzieję, że nasz wkład w rozwój branży nie zostanie zapomniany. Zakupy przez Internet, sklepy 24/7, kasy bezobsługowe: przecieraliśmy szlaki dla nowoczesnego handlu, jakim jest obecnie. Zmienialiśmy się, by służyć Polakom lepiej, każdego dnia.

komunikat Tesco

Netto podkreśliło, że będzie starało się utrzymać obecne zatrudnienie w przejmowanych sklepach, zapraszając pracowników do pozostania w pracy na swoich stanowiskach. Będą musieli tylko przejść odpowiednie przeszkolenie.

Dzięki przejęciu 301 sklepów Tesco sieć Netto rozrosła się do 700 placówek w całej Polsce. Oznacza to, że przedsiębiorstwo zaczyna zbliżać się pod tym względem do Lidla, rzucając mu wyzwanie.

RadioZET.pl/Business Insider Polska