Zamknij

Resort Ziobry sięgnie po majątki Polaków?

11.05.2020 18:05
Konfiskata prewencyjna od resortu sprawiedliwości. Przedsiębiorcy alarmują
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Organizacje przedsiębiorców stanowczo sprzeciwiły się pomysłowi tzw. prewencyjnej konfiskaty majątku, nad którą pracuje resort sprawiedliwości - podała "Gazeta Wyborcza". Na czym polega kontrowersyjny projekt? 

Konfiskata prewencyjna - jak podała "Gazeta Wyborcza" - ma polegać na możliwości przejmowania majątków (nieruchomości, samochody, pieniądze itp.), które przez ostatnie 5 lat należały do podejrzanego lub oskarżonego o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej.

Co więcej - śledczy mogą zająć taki majątek bez względu na to, kto go obecnie posiada. Wystarczy podejrzenie, aby prokuratorzy mogli zajmować mienie w całej Polsce i wskazywać je jako część ewentualnego przestępczego procederu. To obywatel będzie musiał wykazać, że posiadany przez niego majątek pochodzi z legalnych źródeł.

Resort sprawiedliwości da zielone światło do konfiskaty majątków?

Stanowczy sprzeciw wyraziła Rada Przedsiębiorczości. Skupia ona  największe polskie organizacje pracodawców. Wśród nich m.in. Konfederacja Lewiatan, ABSL, Federacja Przedsiębiorców Polskich, KIG, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Związek Banków Polskich, BCC i Związek Rzemiosła Polskiego.

Zobacz także

Może to być ostrze skierowane przeciwko uczciwym przedsiębiorcom. Prawo rekwirowania ich majątków w sytuacji tak dużej uznaniowości przyjętych rozwiązań oraz niesprzyjających warunków zewnętrznych, wynikających z pandemii koronawirusa, może dodatkowo wzmagać niepewność związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej

Rada Przedsiębiorczości

Organizacje przedsiębiorców wskazują, że w przypadku wejścia w życie tych rozwiązań wystarczy, że osoba majętna będzie np. utrzymywać kontakt z – jak się później może okazać – sprawcą przestępstwa i wówczas może być narażona na ryzyko związane z obowiązkiem wykazania pochodzenia całego swojego majątku, "pod rygorem jego przejęcia przez państwo, również w wyniku pomyłki organów".

Autorzy apelu wskazują, że w polskim prawie jest już podobne rozwiązanie tzw. konfiskata rozszerzona. W takim scenariuszu sąd na podstawie Kodeksu karnego może orzec przepadek "niestanowiącego własności sprawcy przedsiębiorstwa albo jego równowartości".

Zobacz także

- Organy państwa mają zatem już teraz bardzo skuteczne narzędzia do konfiskaty majątków osób, które majątek nabyły nielegalnie lub nabyły go od sprawców przestępstw - ocenił Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP, cytowany przez "Wyborczą".

W kręgu zainteresowania wymiaru sprawiedliwości powinni być wyłącznie realni przestępcy lub osoby czerpiące benefity z działalności przestępczej innych osób, zaś narzędzia do walki z przestępczością powinny być proporcjonalne i minimalizować ryzyko nadużyć i pomyłek organów państwa. Tymczasem uzasadniona jest obawa, iż nowe przepisy będą mogły być wykorzystane przeciwko przedsiębiorcom, którzy działali w dobrej wierze, jednak ktoś z ich otoczenia okazał się przestępcą

Arkadiusz Pączka

Jak resort sprawiedliwości ocenia przygotowywane przez siebie przepisy? "Proponowane rozwiązania są zgodne z konstytucją i nie uderzają w uczciwych przedsiębiorców. Wręcz przeciwnie – przyczyniają się do bezpieczeństwa obrotu gospodarczego i uczciwej konkurencji" - napisało Ministerstwo Sprawiedliwości do "GW".

Przygotowany już projekt o konfiskacie in rem oczekuje obecnie na wpisanie do wykazu prac Rady Ministrów

Ministerstwo Sprawiedliwości

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza