Zamknij

Nowy harmonogram luzowania obostrzeń. Co się zmieniło?

12.05.2021 13:26
Kalendarz odmrażania gospodarki
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Rząd zdecydował się na szybsze odmrożenie gospodarki. Poprawiająca się sytuacja epidemiczna pozwala na szybsze łagodzenie obostrzeń. Oto nowy kalendarz luzowania restrykcji.

Luzowanie obostrzeń przyspieszy. Premier Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim ogłosił zmiany w harmonogramie otwierania gospodarki.

Nowy kalendarz odmrażania gospodarki

W kwestii szybszego luzowania obostrzeń sami politycy byli podzieleni. Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka zapewniała, że poprawiająca się sytuacja epidemiczna pozwala na zmiany w kalendarzu odmrażania gospodarki i szybsze zniesienie obostrzeń. Z dnia na dzień odnotowujemy bowiem coraz mniejszą liczbę zakażeń koronawirusem, jednocześnie coraz więcej osób szczepi się przeciw Covid-19. Wiceminister Olga Semeniuk pytana z kolei przez „Dziennik Gazetę Prawną” o ogłoszony przez rząd plan odmrażania gospodarki wskazała, że luzowanie obostrzeń etapami to najlepsze rozwiązanie. Jej zdaniem niewskazane jest przyspieszanie tego procesu.

Rząd jednak zdecydował się na kosmetyczne zmiany w harmonogramie luzowania obostrzeń. Zgodnie z dotychczasowym planem 15 maja miały otworzyć się ogródki piwne, kina i teatry w plenerze. Od tego dnia możliwe miały być maksymalnie 25-osobowe wesela na świeżym powietrzu. 29 maja otwarte miały być siłownie, lokale gastronomiczne, kina i teatry, zaś imprezy okolicznościowe mogłyby się odbyć w lokalach z udziałem max. 50 osób.  Co zmieniło się w tym planie?

Plan na maj wciąż obowiązuje, ale z drobnymi zmianami. O tydzień, a dokładnie o 8 dni przyśpieszamy otwarcie kin i teatrów, tak, aby można było z nich korzystać w reżimie sanitarnym. Pozostałe obostrzenia zostaną zniesione nie 29, a 28 maja 

Mateusz Morawiecki

- Ostrożnie korzystajmy z powrotu do normalności. Wirus cały czas nam zagraża – dodał premier.

- 15 maja – otwarcie ogródków piwnych, kin i teatrów plenerowych
- 21 maja - otwarcie kin, teatrów, instytucji kultury w reżimie sanitarnym
- 28 maja – otwarcie siłowni, obiektów sportowych, restauracji (obowiązuje limit osób)

RadioZET.pl