Zamknij

Będą pieniądze dla samorządów. Co ogłosił premier Morawiecki?

08.12.2020 13:51
Rząd rozda pieniądze samorządom
fot. Wojciech Strozyk/REPORTER/East News

Samorządy dostaną od rządu pieniądze na inwestycje. Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej zadeklarował, że „pora skończyć z Polską A, B i C”.

Samorządy dostaną ekstra pieniądze na inwestycje. Chodzi o 12 miliardów złotych w ramach funduszu inwestycji lokalnych.

- Nowe drogi, nowe mosty, czy nowe wiadukty, obwodnice, zjazdy z autostrad, z dróg ekspresowych - to wszystko ma spowodować, że Polska będzie jeszcze bardziej przyjaznym miejscem dla przedsiębiorców. Będą tworzone nowe miejsca pracy, dzięki temu pracownicy będą mogli więcej zarabiać – obiecywał Morawiecki.

12 mld złotych dla samorządów

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński podczas wspólnej konferencji prasowej mówili o rządowym planie dofinansowania samorządów.

Zobacz także

W ramach funduszu inwestycji lokalnych 12 miliardów złotych trafi do samorządów.  - Pieniądze te zostaną wydane m.in. projekty infrastrukturalne, edukacyjne, cyfryzację. Będzie to bezzwrotne wsparcie - powiedział Mateusz Morawiecki.

Skończyliśmy z logiką Polski A, B i C. Polska ma się rozwijać jednakowo. Te inwestycje pozwolą ochronić miejsca pracy. To właśnie Polska ma drugie najniższe bezrobocie w UE. To też dlatego, że niemal natychmiast uruchomiliśmy ten fundusz 

Mateusz Morawiecki

Premier zaznaczył, że ze skutkami koronakryzysu samorządy będą musiały walczyć także na długo po pandemii. - Walkę z kryzysem, walkę z Covid-19 toczymy wspólnie. Toczy ją rząd, władze lokalne, firmy i obywatele - mówił premier. 

Mariusz Kamiński dodał, że 250 mln z tego funduszu trafi do wybranych regionów. - Wyodrębniamy 250 mln zł na wsparcie dla popegeerowskich miejscowości i gmin, których jest kilkaset w Polsce. To będą środki przeznaczone na rozbudowę infrastruktury czy inne projekty – mówił polityk.

 RadioZET.pl/PAP