Zamknij

Lockdown w Polsce? Zobacz, co ogłosił premier na konferencji

04.11.2020 14:08
Konferencja premiera 4.11. Czy Morawiecki ogłosił nowy lockdown?
fot. Krystian Maj/KPRM (ilustracyjne)

Konferencja premiera z nowymi restrykcjami podczas pandemii. Szef rządu Mateusz Morawiecki przekazał informacje o kolejnych restrykcjach. Co zmieni się w najbliższych dniach?

Lockdown w Polsce od kilku tygodni był przedmiotem dyskusji polityków, ekspertów i komentatorów. Powodem był gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem. Tylko w środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnym smutnym rekordzie - ponad 24 tys. nowych dobowych zarażeń wirusem SARS-CoV-2 oraz 373 ofiary śmiertelne (w tym osoby z chorobami współistniejącymi). 

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili kolejne restrykcje podczas walki z pandemią. Przypomnijmy, że już wcześniej cała Polska została objęta strefą czerwoną, uczniowie od klasy IV szkoły podstawowej wzwyż i studenci przeszli na naukę zdalną, a lokale gastronomiczne zamknięto dla gości. Jakie zmiany wprowadził rząd?

Lockdown w Polsce? Zobacz, co ogłosił premier

Mateusz Morawiecki podkreślił, że listopad będzie jednym z najtrudniejszych momentów podczas pandemii. Zdaniem szefa rządu restrykcje są niezbędne. - Pandemia nasila się i dlatego nasza odpowiedź musi być zdecydowana. Kolejne restrykcje są potrzebne. Chronimy przez to służbę zdrowia i ludzi. Dzisiaj (środa, 4 listopada - przyp. red.) blisko 25 tysięcy przypadków to zdecydowanie zbyt dużo, żeby mówić o stabilizacji - podkreślił.

Zobacz także

Premier ogłosił w środę nauczanie zdalne w klasach I-III szkoły podstawowej. Rozszerzono również naukę zdalną szkół do końca listopada. Nauczyciele otrzymają bon do 500 zł na wyposażenie do pracy z uczniami. 

Szef rządu zadecydował o tymczasowym zamknięciu instytucji kultury - muzea, kina, domy kultury czy teatry. Obiekty hotelowe będą dostępne tylko dla osób wykonujących obowiązki zawodowe. Z kolei sklepy w galeriach handlowych będą zamknięte, z wyjątkiem placówek spożywczych. Zmiany mają obowiązywać od soboty. 

Zobacz także

- Będziemy starali się wypracować wsparcie dla tych przedsiębiorców, którzy nie mają już środków z wiosennej pomocy. To 22 zagrożone branże - gastronomia, turystyka, hotelarstwo, siłownie i cały sektor fitness - podkreślił premier.

RadioZET.pl/PAP