Zamknij

Nowe obostrzenia. Co ogłosił premier na konferencji?

30.10.2020 15:46
Konferencja premiera 30.10. Nowe obostrzenia podczas pandemii
fot. Adam Guz/KPRM (ilustracyjne)

Nowe obostrzenia podczas pandemii koronawirusa ogłosił na konferencji prasowej w piątek premier Mateusz Morawiecki. Czy Polskę czeka ponowny lockdown?

Premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim poinformowali o zmianach w restrykcjach podczas pandemii koronawirusa. Jest to związane z gwałtownym wzrostem zakażeń. Tylko w piątek potwierdzono laboratoryjnie ponad 21 tys. nowych zarażeń wirusem SARS-CoV-2 oraz 202 przypadkach śmiertelnych (w tym osoby z chorobami współistniejącymi. Również 30 października działalność rozpoczął pierwszy tymczasowy szpital na PGE Narodowym. 

Już wcześniej rząd zdecydował się m.in. na poszerzenie czerwonej strefy na obszar całego kraju, zamknąć restauracje i bary dla gości, zakazanie organizacji wesel czy ograniczenie liczby klientów robiących zakupy w sklepach.

Nowe obostrzenia. Co ogłosił premier?

Szef rządu powiedział, że kierowany przez niego gabinet popełnił wiele błędów, ale stara się walczyć ze skalą pandemii. W dniach 31 października - 2 listopada wszystkie cmentarze w całej Polsce będą zamknięte. Powodem są duże grupy osób, które gromadzą się przed i na nekropoliach w okolicach Wszystkich Świętych.

Zobacz także

- Seniorzy muszą pozostać w domach, nie spotykać się z wnukami (...) Od tego zależy wasze życie - podkreślił premier. 

Wszyscy pracownicy administracji publicznej, którzy nie muszą pracować stacjonarnie, przechodzą na wykonywanie obowiązków zdalnie. - To też przez najbliższe 2 tygodnie z możliwością przedłużenia - wyjaśnił. Premier ponowił apel do pracodawców, aby również wysłali jak najwięcej pracowników wysłali na pracę zdalną.

Zobacz także

- Mój apel również do przedsiębiorców, dyrektorów firm - tam, gdzie możecie zostawić pracowników na pracy zdalnej to zróbcie to. Wiele państw w Europie wprowadza lockdown. Musimy ograniczać kontakty między ludźmi, żeby przerwać transmisję wirusa - podkreślił Morawiecki.

RadioZET.pl/PAP