Zamknij

Lockdown w Polsce? Premier: chcemy, żeby do niego nie doszło

29.10.2020 13:15
Konferencja premiera 29.10. Nowe obostrzenia. Co ogłosił szef rządu?
fot. PAP/Radek Pietruszka

Lockdown w Polsce nie jest na razie brany pod uwagę - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej na PGE Narodowym.

Czerwona strefa w całej Polsce została utrzymana. Powodem jest gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem. Tylko w czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o rekordzie nowych zakażeń - 20 156 oraz aż 301 ofiar śmiertelnych (w tym osoby z chorobami współistniejącymi). Z tygodnia na tydzień rząd Morawieckiego ogłasza nowe obostrzenia, które mają powstrzymać falę zarażeń wirusem SARS-CoV-2. 

Najnowsze informacje przekazał premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej na PGE Narodowym. W obiekcie dobiegają końca prace budowy tymczasowego szpitala, w którym na pacjentów będzie czekać 500 łóżek.

Lockdown w Polsce? 

Morawiecki w czwartek podkreślił, że na ten moment kierowany przez niego rząd nie ma w planach wprowadzenia w Polsce całkowitego lockdownu. -  Chcemy powstrzymać się przed lockdownem tak długo, jak będzie to możliwe - powiedział szef rządu.

Zobacz także

- We Francji ogłoszono całkowity lockdown, my chcemy powstrzymać się przed tym i nie zamykać gospodarki tak długo, jak to tylko będzie możliwe. Do tego potrzebna jest dyscyplina społeczna - doprecyzował Morawiecki.

"Zamrożenie" gospodarki pierwszy raz miało miejsce wiosną podczas początku pandemii koronawirusa. Wówczas nauka we wszystkich szkołach odbywała się zdalnie, większość firm nie pracowała stacjonarnie, a wyjście na zewnątrz było możliwe tylko w sprawach życiowych np. dojazd do pracy czy podstawowe zakupy.

Zobacz także

Od soboty 24 października cała Polska znalazła się w czerwonej strefie. Restauracje i puby nie mogą przyjmować gości, wesela nie mogą być organizowane, a stacjonarna nauka w szkołach odbywa się tylko w klasach I-III szkół podstawowych oraz opieka przedszkolna.

RadioZET.pl/PAP