Zamknij

Konferencja premiera 27.10.2020: pomoc tylko na listopad

27.10.2020 09:55
premier Mateusz Morawiecki
fot. PAP/Marcin Obara

Pomoc dla branży gastronomicznej, rozrywkowej i fitness zastała zaplanowana tyko na listopad 2020 roku. Rząd ma nadzieję, że nie trzeba będzie jej przedłużać, ale na wszelki wypadek zapewnił sobie możliwość przedłużania jej rozporządzeniem.

Tarcza antykryzysowa dla branży gastronomicznej, fitness i rozrywkowej została zatwierdzona. Rząd nie chce jednak deklarować, jak długo będzie dostępna: z zapowiedzi premiera Morawieckiego wynika, że będzie przedłużana z miesiąca na miesiąc.

Rząd nie będzie do tego potrzebował decyzji Sejmu, jako że regulowanie czasem funkcjonowania pomocy będzie możliwe za pomocą rozporządzeń.

Rząd ogłosił pomoc dla gastronomii, fitness i rozrywki. Będzie ją przyznawać na miesiąc

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji 27 października 2020 ogłosił, że rząd przygotował plan pomocy dla branży gastronomicznej, rozrywkowej i fitness.

Zobacz także

Przedsiębiorstwa z tych branż mogą liczyć na zwolnienie z płacenia składek ZUS, pomoc w utrzymaniu miejsc pracy za pomocą świadczenia postojowego oraz bezzwrotne dotacje dla małych i średnich biznesów w wysokości 5 000 zł.

Zobacz także

Pomoc będzie dostępna dla przedsiębiorstw, które odnotowały spadek przychodów w stosunku rocznym o 40 procent. Wicepremier Jarosław Gowin zaznaczył, że jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla branży, gdyż warunki zostały poluzowane.

Zobacz także

Premier Morawiecki powiadomił, że pomoc została przygotowana tylko na listopad 2020 roku, wyrażając nadzieję, że nie trzeba będzie jej przedłużać. Rząd jest jednak gotowy na oferowania wsparcia tak długo, jak będzie to potrzebne (lub jak długo wystarczy pieniędzy w budżecie): co miesiąc, za pomocą rozporządzenia, pomoc ma być zapewniania na kolejny okres.

Nowelizacja ustawy sprowadzającej pomoc dla branży gastronomicznej, fitness i rozrywkowej została już złożona w Sejmie; rząd zapowiedział dopisywanie do niej w ciągu dwóch dni kolejnych narzędzi pomocowych dla przedsiębiorstw dotkniętych częściowym lockdownem.

RadioZET.pl