Zamknij

Tarcza finansowa 2.0 dla branż. Co ogłosił premier na konferencji?

26.11.2020 10:19
Konferencja premiera 26.11. Co nowego ogłosił szef rządu?
fot. Krystian Maj/KPRM

Nową pomoc dla gospodarki ogłosił premier Mateusz Morawiecki podczas czwartkowej konferencji prasowej. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy i pracownicy, którzy ucierpieli z powodu najnowszych obostrzeń?

Nowe obostrzenia podczas pandemii koronawirusa mają wejść w życie od 28 listopada. Przez najbliższy miesiąc rząd Mateusza Morawieckiego zapowiedział etap odpowiedzialności. W jego ramach od najbliższej soboty ponownie otwarte zostaną galerie handlowe - jednak handlowcy muszą ściśle przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Ponadto restauracje (poza wydawaniem posiłków na wynos), siłownie czy instytucje kultury nadal pozostają zamknięte.

Grono przedsiębiorców i pracowników, którzy ucierpieli z powodu wprowadzenia rządowych restrykcji, jest coraz większe. Dla zminimalizowania strat i ratowania biznesów rząd zapowiedział nowy pakiet pomocowy. O jego szczegółach mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej szef rządu.

Konferencja premiera 26.11. Co ogłosił Mateusz Morawiecki?

Premier zwrócił uwagę, że od 9 miesięcy świat zmaga się ze skutkami pandemii nie tylko w obszarze służby zdrowia, ale także gospodarki. - Nasze metody walki z kryzysem przynoszą rezultaty - podkreślił.

Zobacz także

Jego zdaniem "Polska idzie w dobrym kierunku", a jako dowód mówił o stabilnej stopie bezrobocia czy dane o aktywności ludności. - Państwo nie zostawiło pracowników podczas kryzysu w marcu i kwietniu (...) Wpompowaliśmy w gospodarkę kilkaset miliardów złotych - komentował Morawiecki.

Szef rządu podkreślił, że Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OCED) i Komisja Europejska planuje dla Polski jeden z najniższych spadków tempa wzrostu PKB w Europie. - Podaje się, że Wielka Brytania będzie miała największy spadek gospodarki od 300 lat (...) To pokazuje głębię tego kryzysu gospodarczego - komentował. 

Zobacz także

W jego ocenie rząd lepiej reaguje na jesienną falę pandemii koronawirusa i obostrzenia niż wiosną tego roku. Jako dowód podał dane wzrostu produkcji przemysłowej. - Wdrażamy tarczę 2.0 - zapowiedział. 

Morawiecki poinformował, że ok. 40 branż jest najbardziej dotkniętych obostrzeniami podczas pandemii. Wśród nich firmy gastronomiczne czy turystyczne. - Dla nich mamy tarczę branżową, która będzie kluczowa do walki z drugą falą epidemii - wskazał. 

Zobacz także

Premier zapowiedział nowe dotacje dla małych, średnich i dużych firm - podobnie, jak miało to miejsce wiosną tego roku. Wśród nich dotacje bezzwrotne dla mikrofirm, postojowe, świadczenia dla pracowników z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i zwolnienia ze składek na ZUS. 

Tarcza finansowa 2.0 to co najmniej 35 miliardów złotych dla małych firm, MŚP oraz dla dużych firm. Za te firmy odpowiedzialność bierze państwo polskie. Ratujemy miejsca pracy. Całe branże mogłyby być zmiecione gdyby nie te rozwiązania w ramach tarczy 2.0

Mateusz Morawiecki

- Gospodarka i stan epidemii to dwa mechanizmy ze sobą powiązane, a przed nami trudne miesiące. Aktualne obostrzenia dotknęły konkretne branże, ale stosujemy instrumenty, dzięki którym Polska jest liderem wzrostu produkcji przemysłowej w UE we wrześniu 2020 - wskazał premier.

W ocenie szefa rządu najważniejsze będą w przyszłym roku inwestycje i innowacyjność, które mają pomóc wyjść gospodarce z kryzysu. - Nie zostawimy pracowników samymi sobie - wskazał.

RadioZET.pl/PAP