Zamknij

Konferencja premiera 21.11. Jakie zmiany w obostrzeniach?

21.11.2020 10:12
Konferencja premiera 21.11. Które obostrzenia zostaną zniesione?
fot. Krystian Maj/KPRM

Zniesienie niektórych obostrzeń oraz plan na najbliższe tygodnie ogłosił w sobotę na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Jakie zmiany będą obowiązywać od 28 listopada?

Nowe obostrzenia podczas pandemii koronawirusa będą obowiązywać do piątku 29 listopada. Wprowadzono je w odpowiedzi na gwałtowny wzrost zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w październiku. Jednak od kilku dni resort zdrowia notuje mniej więcej stabilną liczbę zarażeń na poziomie ok. 22,5 tys. nowych przypadków dziennie. Gdyby wzrost nadal się utrzymywał, to Polskę czekałaby tzw. narodowa kwarantanna.

Dotychczasowe obostrzenia dotyczyły nauki zdalnej w szkołach, zamknięcia galerii handlowych (poza np. aptekami i drogeriami), ograniczenia liczby klientów w sklepach i wstrzymania działalności instytucji kultury. W sobotę przed południem premier Morawiecki ogłosił najnowsze zmiany w rządowej strategii walki z pandemią koronawirusa.

Zniesienie obostrzeń. Co ogłosił premier?

W spotkaniu z dziennikarzami poza szefem rządu wziął udział minister zdrowia Adam Niedzielski i wicepremier Jarosław Gowin (również minister rozwoju, pracy i technologii). Szef rządu podkreślił, że pomimo stabilizacji liczby zakażeń koronawirus nadal zbiera śmiertelne żniwo. - Zwiększamy liczbę łóżek i respiratorów. Obecnie mamy 37 tys. łóżek, z czego wiele jest wolnych i czeka na pacjentów - dodał.

Konferencja prasowa premiera na żywo - transmisja 26.11.2020

Konferencja prasowa premiera 21.11.2020 NA ŻYWO

- Wiele naszych przewidywań, analiz, prognoz prowadzonych przez nas i ekspertów nie sprawdziły się - powiedział wprost Morawiecki. Dodał, że "we wszystkich państwa europejskich jest podobna postawa - oczekiwanie i pokora". Ogłosił 100 dni solidarności - po ich upływie ma być dostępna szczepionka dla społeczeństwa.

Od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły pracować w "najwyższym reżimie sanitarnym". Oznacza to jak najmniejszą liczbę klientów w sklepach. Od 28.11 otwarte będą sklepy w galeriach handlowych, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa podczas pandemii. 

Zobacz także

Rząd zdecydował się również utrzymać dwie niedziele handlowe 13 i 20 grudnia. - Sklepy, które nie będą stosowały się do restrykcji, trzeba je będzie zamykać - dodał Morawiecki. 

Warunek utrzymania tego reżimu jest jeden: dyscyplina każdego sklepu, galerii, sklepu meblowego. Jeśli będzie inaczej, te sklepy będą zamykane. Te decyzje mogą uratować setki tysięcy miejsc pracy, dlatego je podejmujemy

Mateusz Morawiecki

W przypadku szkół rząd zdecydował o kontynuacji zamknięcia szkół do 23-24 grudnia. Natomiast przerwa edukacyjna w szkołach będzie od 4 do 17 stycznia dla wszystkich uczniów. Z kolei wicepremier Gowin zapowiedział kolejną pomoc dla przedsiębiorców - o zgodę na jej wypłacenie rząd skieruje wniosek do Komisji Europejskiej.

RadioZET.pl/PAP