Zamknij

Kiedy otwarcie galerii handlowych? Premier o szczegółach

21.11.2020 11:02
Konferencja premiera 21.11. Kiedy otwarcie galerii handlowych?
fot. bibiphoto/Shutterstock (ilustracyjne)

Od 28 listopada sklepy w galeriach handlowych i pozostałe placówki będą mogły znów otworzyć się dla klientów. Jednak muszą zachować ścisłe zasady bezpieczeństwa - ogłosił premier Mateusz Morawiecki.

100 dni solidarności - tak nazywa się najnowsza rządowa strategia walki z pandemią koronawirusa. Podczas sobotniej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił zmiany w obostrzeniach, które wprowadzono w odpowiedzi na gwałtowny wzrost zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Szef rządu dodał, że w ostatnich dniach raportowane jest średnio około 22,5 tys. nowych zarażeń dziennie.

Wśród zmian są te dotyczące handlu. Nowe zasady będą obowiązywać w okresie przedświątecznych zakupów i wyprzedaży. Co zmieni się w najbliższych dniach i tygodniach?

Zmiana obostrzeń w handlu

Od przyszłej soboty 28 listopada placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym - zapowiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Zobacz także

- Dokonujemy analizy, która ma objąć zarówno nasze zdrowie, uratowanie jak najwięcej istnień ludzkich, ale również uratowanie milionów miejsc pracy - zaznaczył premier podczas konferencji prasowej. Jak dodał, aby tak było, "zdecydowaliśmy, że od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym".

Jak zaznaczył Morawiecki, handlowcy z różnych branż podczas spotkań zapewniali, że "będą dbali o to, żeby była odpowiednio mała liczba ludzi, podobnie jak w sklepach spożywczych i drogeriach, żeby można było utrzymać też reżim sanitarny".

Co więcej - szef rządu zapowiedział czasowe zamykanie placówek handlowych, które nie będą stosować się do ścisłych zasad bezpieczeństwa.

"W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 osoba na 15 mkw. Pamiętaj, że w przestrzeni publicznej masz obowiązek zasłaniać nos i usta. Przy wejściu do sklepu zdezynfekuj ręce lub używaj rękawiczek ochronnych podczas całych zakupów" - podała rządowa strona Gov.pl. Gabinet Morawieckiego zdecydował także o utrzymaniu godzin dla seniorów w godz. 10-12 od poniedziałku do piątku. 

Zobacz także

Jeśli tygodnia średnia nowych zakażeń koronawirusem spadnie poniżej 19 tys., to od 28 grudnia rząd planuje powrót do oznaczania powiatów jako zielone, żółte lub czerwone. W zależności od oznaczenia mają zostać wprowadzone nowe obostrzenia lub poluzowania w restrykcjach podczas pandemii np. dla handlu.

RadioZET.pl/PAP