Zamknij

Nowe obostrzenia i limity w sklepach. Co ogłosił premier?

15.10.2020 17:37
Nowe obostrzenia w czerwonej strefie. Morawiecki podał szczegóły
fot. Krystian Maj/KPRM (ilustracyjne)

Nowe obostrzenia m.in. w sklepach ogłosił w czwartek premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski. Co jeszcze przekazano na konferencji prasowej?

Nowe obostrzenia podczas pandemii koronawirusa są spowodowane gwałtownym wzrostem liczby zakażeń wirusem SARS-CoV-2. W czwartek resort zdrowia podał, że w ciągu ostatniej doby potwierdzono laboratoryjnie 8099 nowych zarażeń koronawirusem. Już wczoraj pojawiły się nieoficjalne informacje na temat rozszerzenia listy regionów objętych czerwoną strefą. Od soboty jest na niej 38 powiatów.

W czwartek ponownie zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodził znajdujący się na kwarantannie premier Mateusz Morawiecki. Po zdalnym spotkaniu na konferencji prasowej przekazano najnowsze informacje na temat planowanych obostrzeń. 

Strefa czerwona i nowe obostrzenia. Co wprowadził rząd?

W strefie żółtej, czyli na terenie całej Polski, działalność gastronomiczna będzie możliwa tylko w godz. 6-21 (poza wydawaniem posiłków na wynos). Zajęty ma być co drugi stolik. 

Ograniczona zostanie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc. W strefie żółtej zawieszona będzie również zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.

Zobacz także

Z kolei w strefach czerwonych (152 powiaty) jednocześnie w sklepach będzie mogło przebywać tylko 5 osób na jedną kasę. Natomiast szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

Od 19 października będzie obowiązywać zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne). Również w strefach czerwonych obowiązują wszystkie restrykcje przypisane do stref żółtych.

RadioZET.pl/PAP