Zamknij

Kończący się rok dobry pod względem wykorzystania środków UE

Olga Papiernik
24.12.2017 11:42
Kończący się rok dobry pod względem wykorzystania środków UE
fot. Agencja Gazeta

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego ogłoszono w tym roku 43 konkursy oraz złożono 64 projekty pozakonkursowe na łączną kwotę 3,5 mld zł. W ocenie władz regionu kończący się rok był dobry pod względem wykorzystania funduszy UE.

Jak podkreślił wicemarszałek województwa małopolskiego Stanisław Sorys, mijający rok był kolejnym rokiem w konsekwentnej realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Według danych na koniec listopada w wyniku naborów przeprowadzonych w 2017 r. podpisano 123 umowy na dofinansowanie projektów ze środków europejskich o wartości 355 mln zł. W ich ramach remontowane i budowane jest 200 km dróg, a także powstaje 61 parkingów park&ride, które łącznie będą dysponować 1,7 tys. miejscami dla samochodów i 550 stojakami dla rowerów. Samorządy zakupiły 13 nowoczesnych pociągów i 248 ekologicznych autobusów.

-Zmienia się także jakość życia w miastach i na wsi - budowane i remontowane jest ok. 230 km sieci wodno-kanalizacyjnych, z czego skorzysta ok. 60 tys. osób, a 380 budynków użyteczności publicznej zostało ocieplone. - zaznaczył Sorys.

Według niego znaczący zastrzyk finansowy otrzymały też małopolskie firmy  wsparcie z RPO uzyskało ponad 330 małych i średnich przedsiębiorstw. Spora część środków trafiła też do indywidualnych mieszkańców  do końca listopada 2017 z projektów unijnych skorzystało ok. 30 tys. Małopolan (z czego 6 tys. osób było powyżej 54 roku życia, a 4,6 tys. zmagało się z niepełnosprawnościami).

Zgodnie z zaprezentowanymi danymi od początku obecnej perspektywy finansowej zawarto ogółem 1520 umów na dotacje o wartości 4 mld zł, co stanowi 34 proc. całkowitej alokacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Zgodnie z przyjętym na początku grudnia przez zarząd województwa małopolskiego harmonogramem naborów wniosków na przyszły rok, w ramach RPO WM zostanie ogłoszonych 29 konkursów, w których do rozdysponowania będzie prawie 1,2 mld zł. "W przyszłorocznym harmonogramie naborów naszym priorytetem jest wsparcie szeroko rozumianej nauki" - podkreślił Sorys.

Na realizację Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 region dostanie 2,879 mld euro, co przy obecnym kursie euro daje prawie 12,2 mld zł. Środki pochodzą z funduszy unijnych: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. Stanowi to niemal 10 proc. wszystkich pieniędzy unijnych dostępnych dla polskich regionów.

To drugi pod względem wielkości program spośród wszystkich 16 RPO. Większe środki otrzyma tylko województwo śląskie.

W poprzedniej unijnej perspektywie budżetowej na lata 2007-2013 województwo małopolskie dysponowało 1,792 mld euro łącznie, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego oraz komponentu regionalnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

PAPRafał Grzyb/OP