Zamknij

Komunikacja miejska za darmo. 22 września Dniem bez Samochodu

22.09.2021 09:36
Komunikacja miejska za darmo
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Komunikacja miejska za darmo. Polskie miasta z okazji Dnia bez Samochodu 22 września 2021 roku zwolniły pasażerów autobusów z opłat za przejazd.

Transport publiczny za darmo. Taka okazja w wielu polskich miastach przytrafia się tylko 22 września, w Dniu bez Samochodu.

We Wrocławiu, w Krakowie, Warszawie, Szczecinie,  Przemyślu, Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach i wielu innych miastach Polski pasażerowie zaoszczędzą na biletach.

Komunikacja miejska za darmo, czyli Dzień bez Samochodu

22 września przypada Dzień bez Samochodu obchodzony w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. To czas, kiedy kierowcy bez uszczerbku na finansach mogą zamienić samochody na autobusy w trosce o środowisko.

W niektórych miastach warunkiem darmowego przejazdu tramwajem lub autobusem jest posiadanie dowodu rejestracyjnego samochodu. Część miast zrezygnowała jednak z tego wymogu.

  • Wrocław. W Stolicy Dolnego Śląska 22 września można bezpłatnie korzystać z przejazdów komunikacją miejską i międzygminną. Nie trzeba mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego. Darmowa jest także pierwsza godzina korzystania z rowerów miejskich.
  • W Szczecinie także kasowniki w autobusach i tramwajach będą w środę wyłączone. Komunikacja miejska w Dniu bez Samochodu będzie darmowa. –Kasowniki nie działają i nie jest to związane z żadną awarią. Jak co roku, z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu komunikacja miejska w Szczecinie jest darmowa" - przekazała rzeczniczka Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie Hanna Pieczyńska.
  • W Krakowie również nie trzeba kasować biletów, zarówno w autobusach i tramwajach linii dziennych, jak i nocnych.
  • Z okazji Dnia bez Samochodu w środę wszyscy mieszkańcy Białegostoku będą mogli za darmo jeździć autobusami komunikacji miejskiej i - przez pierwszą godzinę - rowerami miejskimi BiKeR.
  • W stolicy darmowy będzie przejazd metrem, tramwajem i autobusami bez konieczności posiadania przy sobie np. dowodu rejestracyjnego auta. Do akcji dołączyła też Kolej Miejska, Warszawska Kolej Dojazdowa i Koleje Mazowieckie. Podróżni będą mogli za darmo podróżować pociągami KM lub autobusami zastępczej komunikacji autobusowej na obszarze ograniczonym stacjami: Skierniewice, Kutno, Sierpc, Działdowo, Ostrołęka, Szulborze Wielkie, Czeremcha, Łuków, Dęblin, Skarżysko-Kamienna, Drzewica oraz autobusami KM na odcinku Modlin – Lotnisko Modlin.
  • Darmowa komunikacja miejska i zakaz wjazdu na wybrane ulice w centrum miasta – to pomysły samorządu Kielc na przypadający w środę Światowy Dzień bez Samochodu. W godz. 6 - 21 całkowicie dla ruchu samochodowego zostaną zamknięte: ul. Staszica, ul. Zamkowa oraz fragment ul. Solnej - nie będzie możliwości wjazdu na te ulice (jedynie mieszkańcy będą uprawnieni do dojazdu do posesji) oraz nie będzie można na nich zaparkować.

RadioZET.pl/PAP