Zamknij

Komunia Święta – oto lista najważniejszych wydatków

Olga Papiernik
17.04.2018 15:59
dziewczynka jedzie karocą do pierwszej komunii świętej
fot. LUKASZ KASPRZAK/East News

Zbliża się maj, okres komunijny. Pierwsze komunie w tym roku wypadają na 6 maja, więc jest to już ostatni dzwonek, aby przygotować na to wydarzenie listę wydatków i zaplanować swój budżet. Radio ZET Biznes stworzyło specjalnie dla Was małą ściągawkę, na co trzeba będzie przeznaczyć pieniądze.

Ile kosztuje zorganizowanie Komunii Świętej

Jest wiele rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przygotowując się do Komunii Świętej swojego dziecka. To może być wielkie wydarzenie dla dziecka, ale i wielkie wyzwanie organizacyjne dla rodziców, które bez odpowiedniego przygotowania, może nadszarpnąć domowy budżet.

Zaproszenia na komunię

Chcąc zorganizować przyjęcie dla rodziny, musimy wysłać odpowiednio wcześnie zaproszenia. Koszt zaproszeń dla 15 gości - razem z wysyłką - to około 100zł do 200zł.

Często, zamiast przyjmowania gości w domu, rodzice decydują się na organizacje przyjęcia komunijnego w restauracji. Ale coś za coś, chcąc zaoszczędzić sobie kłopotów związanych z przygotowaniem posiłków czy sprzątaniem, zwiększamy wydatki. Jeśli zorganizujemy przyjęcie na 20 osób, będziemy musieli zapłacić od 100zł do 200zł za posiłek dla jednej osoby. Cały rachunek może wynieść nawet 4000zł.

Ubrania do komunii

Na pewno nie możemy zapomnieć o ubraniach. Za nowy garnitur dla chłopca zapłacimy od 100zł do około 350zł. Jeżeli te ceny są dla Was zbyt wysokie, to serwis olx ma wiele ogłoszeń z o wiele tańszymi alternatywami. Ceny garniturów używanych, w bardzo dobrym stanie, zaczynają się nawet od 20 zł. Jeśli chodzi o sukienki dla dziewczynek ceny potrafią być o wiele wyższe od około 100zł do nawet 500zł. Do tego dochodzą kolejne elementy garderoby: buty za około 50zł - 150zł, pelerynka lub sweter za 30zł - 100zł, rękawiczki za około 20zł - 50zł. Dla dziewczynek powinniśmy dokupić jeszcze torebkę za około 20zł – 100zł, wianek lub diadem za 20zł - 70zł i rajstopy za około 15zł - 35 zł.
Dodatkowo dzieci powinny posiadać chusteczki komunijne za 10 do 15 zł, książeczki od 19 do 45 zł Świece komunijne za 2 zł - 10 zł i różańce, które mogą kosztować średnio 15 zł. Przed wielkim dniem wielu rodziców decyduje się zapisać swoje pociechy do fryzjera, jest to wydatek ok. 50, a nawet 200zł.

Planując wydatki nie możemy zapomnieć o wystroju Koscioła. Na dekoracje rodzicie muszą złożyć się po 50zł - 100 zł.

Na koniec warto postarać się o trwałą pamiątkę z całego wydarzenia. Bardzo często rodzicie zatrudniają fotografa lub operatora, których wynajęcie kosztuje od 300 zł do około 4000zł.

Sama organizacja komunii w tym roku może kosztować rodziców od 3000 zł do nawet 10 000 tys. zł. A co z prezentami?

Co możemy podarować dziecku, żeby być pewnym, ze prezent się mu spodoba

Kiedyś na komunie dziecko dostawało medalik, zegarek, dewocjonalia, czy rower. Dzisiaj jest to nieco bardziej skomplikowane. Najczęsciej kupujemy dzieciom sprzęty elektroniczne.

Zagłosuj

Ile zamierzasz wydać na prezenty?

Liczba głosów:

Pomysł na prezent

Smartfon

Kupując dziecku smartfon warto rozejrzeć się po sklepach za modelami telefonów dostosowanych specjalnie dla najmłodszych. Dla dzieci będą łatwiejsze w obsłudze i bardziej wytrzymałe. Ceny takich smartfonów wahają się od 200 zł 600zł, możemy również zdecydować się na standardowe modele, których ceny zaczynają się od 250zł, a kończą na 5700zł.

Tablet

Tablet jest tańszy od komputera, czy laptopa. Ten przenośny komputer to wygodne rozwiązanie, z którego ucieszy się każde dziecko.
Już za 250 zł możemy kupić sprzęt, który spokojnie zaspokoi potrzeby waszych dzieci, te edukacyjne i te rozrywkowe. Jeśli dysponujemy większym budżetem możemy pozwoilić sobie na urządzenia do 1700zł.

Dron

Drony, czyli bezzałogowe statki powietrzne wyposażóne w kamerki mogą okazać się wspaniałą przygodą dla dzieci. W ostatnim czasie stały się hitem. Drony mogą pełnić fuknkcje edukacyjne. Fotografie, które można wykonać "z lotu ptaka" mogą być niezastąpioną pomocą w nauce geografii, biologii, czy nawet plastyki. Ceny modeli zabawkowych bez kamer zaczynają się od ok. 85 zł. Za mniej więcej 200 zł można kupić lepsze i bardziej zaawansowane egzemplarze.

Quad

W ostatnim czasie te czterokołowce stały się bardzo popularne. Jeżeli chcemy, aby nasze dziecko zaczęło przygodę z off-roadem, musimy przeznaczyć na quada od około 300zł do 4000zł. Niestety lekarze przeststrzegają przed tymi pojazdami, są niebezpieczne i o wypadek nie trudno. Trzeba również wiedzieć, że quada nie mogą prowadzić dzieci poniżej 14 roku życia. Rodzicom, których dziecko doprowadziłoby do wypadku, grozi kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności!

Co na temat prezentów mówi Kościół?

- Kościół mówi żeby nie przesadzać z prezentami, rodzice jednak często nie przyjmują tego do wiadomości. Czasami brakuje tego akcentu regligijnego, nie zawsze dominuje forma, akt religijny. Za często stawiamy w centrum materialne dobra, co nie pozwala nam w należyty sposób przeżyć pierwszej komunii świętej. Rodzice wynajmują sale na przyjęcie nawet na rok lub dwa przed komunią. Na pewmno robią to z miłości do dzieci, ale czasami brakuje równowagi pomiędzy duchowym wymiarem komunii, a chęcią pokazania swojego dobrobytu - mówi w rozmowie z Radiem ZET Biznes Ks. z Parafii Chrystusa Króla w Warszawie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

OP

Ciepłe obuwie zimowe