Zamknij

Komisja śledcza ds. VAT. Jest projekt raportu. „Straty wyniosły 200 mld zł”

26.08.2019 14:25
Komisja śledcza ds. VAT. Jest projekt raportu. Trybunał Stanu dla Tuska i Kopacz?
fot. PAP/Radek Pietruszka

W latach 2008-2011 doszło do rozszczelnienia systemu podatkowego – napisała w projekcie raportu sejmowa komisji śledczej ds. VAT. Zdaniem jej przewodniczącego i posła PiS Marcina Horały państwo straciło z tego powodu 200 mld zł.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

W projekcie przygotowanym przez szefa komisji i posła PiS Marcina Horałę napisano, że „mimo istnienia realnego zagrożenia związanego z potencjalnym wzrostem skali (oraz stopniem skomplikowania) przestępczości podatkowej rząd Donalda Tuska już w 2008 r. zdecydował się na wprowadzenie regulacji, które de facto rozszczelniły system podatkowy, przyczyniając się tym samym do powstania po stronie Skarbu Państwa znacznych strat majątkowych”.

Podano, że inicjatorem tych zmian w znacznej mierze była sejmowa Komisja Nadzwyczajna „Przyjazne Państwo” pod przewodnictwem Janusza Palikota (PO). 

Zobacz także

Trybunał Stanu dla byłych premierów?

Zgodnie z projektem raportu postacią mającą istotny wpływ na kształt tych zmian była Renata Hayder, społeczny doradca ówczesnego Ministra Finansów Jana Vincenta–Rostowskiego, a zarazem osoba piastująca tym czasie liczne funkcje w organach reprezentacji bądź organach kontrolnych spółek działających pod firmą międzynarodowej korporacji konsultingowej Ernst & Young.

Mając na względzie charakter wprowadzonych zmian, za w pełni uprawnione uznać należy stwierdzenie, że w latach 2008-2011 doszło do rozszczelnienia systemu podatkowego, co w istotnym stopniu przyczyniło się do znacznego powiększenia się luki podatkowej” – zaznaczono w dokumencie.

Ponadto Horała zaproponował Trybunał Stanu dla byłych premierów — Donalda Tuska i Ewa Kopacz — oraz byłych ministrów finansów — Jacka Vincenta Rostowskiego i Mateusza Szczurka.

Od grudnia 2007 roku do listopada 2015 roku (okres rządów koalicji PO-PSL) walka ze zorganizowaną przestępczością nie była priorytetem rządu, odpowiedzialność za to ponoszą premierzy – Donald Tusk oraz Ewa Kopacz” – napisano w projekcie raportu sejmowej komisji śledczej ds. VAT.

Projekt stawia m.in. tezę, że rozdzielenie urzędów Ministra Sprawiedliwości oraz Prokuratora Generalnego, które miało miejsce w 2010 roku, uniemożliwiało w znacznym stopniu realizację przez rząd zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa wewnętrznego państwa oraz porządku publicznego. Dodano, że zlikwidowano również zamiejscowe Biura do Spraw Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej.

Zobacz także

Działania poszczególnych organów ścigania, organów podatkowych, organów kontroli skarbowej oraz służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa nie były odpowiednio skoordynowane. Pomimo tego, że korupcja bardzo często towarzyszy przestępstwom popełnianym na szkodę państwa, Centralne Biuro Antykorupcyjne w zasadzie nie uczestniczyło w zwalczaniu przestępczości podatkowej” – napisano.

„200 mld zł strat”

Projekt zwraca uwagę, że w 2012 r. w strukturze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego doszło do wchłonięcia Departamentu Bezpieczeństwa Ekonomicznego Państwa przez Departament Kontrwywiadu.

Zespoły oraz grupy eksperckie ds. walki z przestępczością zazwyczaj miały charakter fasadowy. Powyższe pokazuje, że w okresie od grudnia 2008 r. do listopada 2015 r. działaniom w zakresie zwalczania przestępczości podatkowej nie nadano rangi adekwatnej do skali opisywanego problemu” – napisano.

Według projektu działania rządzących w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu VAT i akcyzy w okresie od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r. „cechowały się rażącym niedbalstwem”. „Pod pozorem likwidowania barier administracyjnych wprowadzono rozwiązania, które rozszczelniały system podatkowy” – zauważono.

Zobacz także

Pomimo potwierdzonych w wielu niezależnych źródłach informacji dotyczących powiększającej się luki podatkowej nie przeprowadzono odpowiednich reform, a zastosowane środki, które miały przeciwdziałać oszustwom, okazywały się nieskuteczne. Ponadto walka z zorganizowaną przestępczością nie stanowiła priorytetu rządu w tamtym czasie”.

Horała na antenie radiowej Jedynki powiedział w poniedziałek, że strata z powodu luki VAT za czasów rządów koalicji PO-PSL wynosiły ponad 200 mld zł.

Z kolei zasiadający w komisji śledczej posłowie opozycji — Zbigniew Konwiński (PO- KO), Mirosław Pampuch (PO-KO) oraz Genowefa Tokarska (PSL-KP) – przygotowali własną wersję raportu końcowego.

Politycy opozycji podkreślają, że PiS nie chciał dopuścić do objęcia prac nad luką VAT również nad okresem od listopada 2015 roku, kiedy partia Jarosława Kaczyńskiego przejęła władzę.

RadioZET.pl/PAP