Zamknij

Komisja Europejska upomina Polskę, chce wyjaśnień i grozi Sądem UE

29.07.2021 09:34
Komisja Europejska upomina Polskę, chce wyjaśnień i grozi Sądem UE
fot. THIERRY MONASSE/REPORTER/EastNews

Polska nie wdrożyła unijnych przepisów w wyznaczonym terminie. W efekcie została wezwana przez Komisję Europejską do złożenia wyjaśnień. Okazuje się jednak, że nie jesteśmy jedyni. Wezwanie do złożenia wyjaśnień otrzymały aż 23 państwa członkowskie.

Prawo autorskie jest przedmiotem upomnienia przez instytucję unijną Polski oraz 22 innych zrzeszonych we wspólnocie krajów. Okazuje się, że wyznaczone przez UE przepisy powinny zostać wprowadzone do krajowych regulacji najpóźniej 7 czerwca 2021 roku.

Tymczasem tylko cztery państwa zastosowały się do wytycznych Komisji Europejskiej. W tym wypadku wśród prymusów znalazły się: Niderlandy, Malta, Niemcy i Węgry.

Prawo autorskie. Komisja Europejska upomina kraje członkowskie

Dziennik Gazeta Prawna informuje, że Komisja Europejska zwróciła się z wezwaniem do 23 krajów, aby wyjaśniły, dlaczego nie wdrożyły unijnych przepisów.

Czego dotyczy spór? Chodzi o implementację dyrektywy w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym (2019/790). Parlament Europejski i Rada UE przyjęły ją w 2019 r., a termin wprowadzenia odpowiednich przepisów krajowych upłynął na początku czerwca 2021 roku.

Agencja Reuters poinformowała, że "Komisja Europejska wezwała nas do złożenia wyjaśnień i usunięcia uchybienia. 23 kraje mają na to dwa miesiące. Inaczej otrzymają ostrzeżenie, a kolejnym krokiem będzie skierowanie sprawy do Sądu UE”.

DGP wyjaśnia, że w Polsce za wdrożenie unijnych regulacji do krajowego prawa autorskiego odpowiada Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, które nie przedstawiło dotychczas nawet projektu odpowiedniej ustawy. Resort zapytany o przez redakcję gazety o powody takiej sytuacji, nie udzielił odpowiedzi.

Upomnienie od Komisji Europejskiej dostała nawet Francja, która przepisy z dyrektywy wprowadziła jako pierwsza, ale nie wdrożyła całego pakietu zmian.

RadioZET.pl/PAP/DGP