Zamknij

Komisja Europejska prognozuje wolniejszy wzrost PKB Polski

Piotr Drabik
07.02.2019 15:47
Komisja Europejska prognozuje wolniejszy wzrost PKB dla Polski
fot. Per Bengtsson/Shutterstock (ilustracyjne)

W czwartek Komisja Europejska obniżyła prognozy wzrostu PKB dla Polski na najbliższe dwa lata. Unijni urzędnicy przewidują, że w tym roku polska gospodarka wrośnie o 3,5 proc., a w 2020 roku o 3,2 proc. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Wzrost PKB Polski wyniósł 5,1 proc. w 2018 roku i było to najszybsze tempo wzrostu od 2007 roku. Wzrost ten był głównie napędzany popytem krajowym, szczególnie silną konsumpcją prywatną, inwestycjami publicznymi i gromadzeniem znacznych zapasów” – podała Komisja Europejska, wskazując, że w obecnym i następnym roku spodziewa się jednak spowolnienia.

Bruksela prognozuje spadek importu i eksportu w Polsce. Jako czynniki ryzyka dla polskiej gospodarki wymienia te związane z popytem zewnętrznym i trendami w sektorze prywatnych inwestycji.

Zobacz także

Bruksela alarmuje

KE oczekuje jednocześnie silnego wzrostu inwestycji publicznych w 2019 roku przy wsparciu funduszy unijnych. Z kolei wysoki stopień wykorzystania mocy produkcyjnych ma być ważnym czynnikiem wzmacniającym prywatne inwestycje.

Zdaniem unijnych urzędników szybki wzrost płac powinien przekładać się pozytywnie na konsumpcję prywatną, ale jednocześnie negatywny wpływ będą miały spowolnienie zatrudnienia i wyższa inflacja. W tym i następnym roku, w porównaniu do 2018 roku, wzrost konsumpcji ma być jednak „umiarkowany”.

KE opublikowała też w czwartek dane dotyczące inflacji. Szacuje, że w 2019 roku wyniesie ona w Polsce 2,3 proc., a w 2020 roku 2,7 proc. KE prognozuje jednocześnie, że w 2018 roku inflacja w Polsce wyniosła 1,2 proc.

Przewiduje się, że administracyjne zamrożenie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych pozostanie w mocy w 2019 roku. Oczekuje się, że stopniowy wzrost rocznej inflacji będzie widoczny w większości kategorii towarów i usług, co przy szybkim wzroście płac ma mieć szczególnie silny wpływ na ceny usług” – uważa KE.

Jesienią ubiegłego roku KE szacowała, że w 2019 roku inflacja w Polsce wyniesie 2,6 proc., a w 2020 roku – 2,7 proc.

Zobacz także

Minister finansów uspokaja

Prognozy KE skomentowała minister finansów Teresa Czerwińska. 

Podkreśliła, że „co do kierunku są zbieżne z naszymi, wskazując, że tempo wzrostu PKB Polski nie będzie już tak wysokie jak w roku ubiegłym”.

Jak zaznaczyła szefowa resortu finansów, „w najnowszym raporcie Komisja Europejska pozytywnie ocenia perspektywy polskiej gospodarki, szczególnie na tle innych krajów UE”.

– Wynika z niego, że w 2018 r. Polska była jednym z najszybciej rozwijających się krajów Wspólnoty (3. miejsce po Irlandii i Malcie) i w kolejnych latach pozostanie w czołówce UE pod tym względem – dodała.

Dodała także, że „niewielka korekta w dół prognoz dynamiki polskiego PKB to efekt m.in. wyraźnego obniżenia przewidywań dynamiki PKB strefy euro, do której trafia blisko 58 proc. naszego eksportu towarów”.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD