Zamknij

Komisja Europejska krytykuje Polskę. Powód? System emerytalny

26.02.2020 13:47
Komisja Europejska krytykuje Polskę za system emerytalny
fot. Shutterstock/Alexandros Michailidis (ilustracyjne)

Komisja Europejska krytykuje Polskę za brak postępu ws. reformy systemu emerytalnego. Jest raport w tej sprawie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Polska kolejny raz podpadła Komisji Europejskiej. Tym razem chodzi o polski system emerytalny.

O co poszło? Komisja wytknęła władzom brak postępu w reformach, które miałyby zapewnić odpowiednią wysokość przyszłych emerytur i stabilność systemu emerytalnego.

Zobacz także

Taką informację zwarto w raporcie opublikowanym w ramach rekomendacji gospodarczych, które Komisja wydaje wobec wszystkich państw członkowskich. Z dokumentu wynika, że Polska nadal nie poradziła sobie z poprawą procesu legislacyjnego. Komisja apeluje, by Polska wzmocniła rolę konsultacji społecznych.  

Jak naprawić system? Komisja Europejska: trzeba podwyższyć wiek emerytalny 

Zdaniem KE należy podnieść wiek emerytalny i uregulować kwestię przywilejów, którymi cieszą się określone grupy zawodowe w tym zakresie. Unijni komisarze zarzucili Polsce zbyt ograniczone działania w kierunku zwiększenia aktywności zawodowej, co rzutowałyby na wysokość emerytur.

Zobacz także

Tymczasem rząd Prawa i Sprawiedliwości zatwierdził podwyżki emerytur, a także trzynastki i czternastki.

Od marca emerytury i renty wzrosną o 70 zł brutto. Najniższe wyniosą 1200 zł brutto. Emerytura będzie średnio o 3,24 proc. wyższa, kwota podwyżki nie może jednak przekroczyć 70 złotych.

Zobacz także

Wyższą podwyżkę niż wynikająca z prognozowanego wskaźnika 103,24 proc. otrzyma około 6,2 mln emerytów i rencistów. Są to osoby, których świadczenie nie przekracza 2160,49 zł brutto.

Prezydent podpisał też ustawę, która na stałe wprowadza trzynastki. Dodatkowe świadczenie wypłacane będzie co roku w wysokości minimalnej emerytury. Z kolei czternaste świadczenie będzie wypłacane od listopada 2021 roku, a jego wysokość zależna będzie od dochodów seniora.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP