Zamknij

Kolejny rekord inflacji. Ceny paliw wzrosły o 36,6 procent

30.11.2021 10:29
paragon grozy po zakupach
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Inflacja w listopadzie 2021 wzrosła według szybkiego szacunku GUS w porównaniu do listopada 2020 o 7,7 procent. To poziom wyższy zarówno od przewidywań rządu, jak i niezależnych ekonomistów.

Inflacja w Polsce ustanowiła kolejny rekord. W październiku 2021 wyniosła rok do roku 6,8 procent, w listopadzie 2021 wrosła w ujęciu rocznym do 7,7 procent. Dane to efekt szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego.

GUS podał ponadto, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w stosunku do października 2021 wzrosły w listopadzie 2021 o 1 procent. Według prognoz NBP, tempo wzrostu cen będzie rosnąć aż do początku 2022 roku.

Inflacja wyniosła w listopadzie 7,7 procent. Kolejny rekordowy wzrost cen

Cel inflacyjny, jaki stoi przez NBP i Radą Polityki Pieniężnej, to 2,5 procent z tolerancją plus minus jednego punktu procentowego. Pandemia i prowadzona przez RPP polityka pieniężna sprawiły, że w 2021 roku tylko w pierwszym kwartale inflacja trzymana była w wyznaczonych ryzach.

Ceny paliw dla klientów indywidualnych wzrosły w ciągu roku o 36,6 procent. Efektem jest nie tylko drożyzna na stacjach paliw, lecz także wyższe ceny produktów, które wymagają transportu. A więc w praktyce wszystkich.

Nośniki energii drożały w wolniejszym tempie, ale zmieni się to w 2022 roku, gdy obowiązywać zaczną nowe taryfy na prąd elektryczny i gaz ziemny. URE ma czas na ich zatwierdzenie do 17 grudnia 2021, rząd niechcący zdradził już, jakich podwyżek należy się spodziewać.

Zapowiedziana przez rząd tarcza antyinflacyjna ma zahamować wzrost cen dzięki tymczasowemu obniżeniu VAT i akcyzy na prąd elektryczny oraz gaz ziemny.

Ceny żywności i napojów alkoholowy według wyliczeń GUS rosły wolniej od górnej inflacji: w ciągu roku odnotowano wzrosty o 6,4 procent.

Ten odczyt może być jednak ciszą przed burzą: eksperci już alarmują, że wysokie ceny gazu dla odbiorców biznesowych odbiją się na koszcie zakupu nawozów sztucznych przez rolników, a to doprowadzi to dużego wzrostu cen żywności w 2022 roku.

RadioZET.pl