Zamknij

Nie tylko loteria spisowa. GUS ogłosił kolejny konkurs

20.07.2021 09:56
Narodowy Spis Powszechny. Konkurs GUS
fot. Piotr Molecki/East News

Narodowy Spis Powszechny trwa. Główny Urząd Statystyczny, by zachęcić Polaków do spisania się, zorganizował już loterię. Teraz urząd myśli nad zorganizowaniem konkursu dla gmin.

Narodowy Spis Powszechny ruszył w kwietniu 2021 roku i potrwa do końca września. GUS chce zachęcić Polaków do rejestracji w systemie, gdyż liczba spisanych wciąż nie jest satysfakcjonująca.

Urząd zorganizował już loterię, w której do wygrania było łącznie 16 samochodów. Teraz GUS zapowiada kolejny konkurs.

Konkurs GUS. Do wygrania sprzęt elektroniczny

Po loterii spisowej, w której nagrodę pieniężną mógł wygrać każdy, kto spisał się przez Internet, teraz GUS ogłosił konkurs na najbardziej cyfrową gminę Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021.

Wystarczy spisać się samodzielnie przez Internet, a następnie zachęcić do tego rodzinę, znajomych i osoby z najbliższego otoczenia. Najbardziej cyfrowa gmina otrzyma atrakcyjne nagrody rzeczowe. Spis trwa do 30 września 2021 roku 

GUS

Zadaniem gmin będzie zachęcenie mieszkańców do samospisu. Wygra ta gmina, w której od 1 kwietnia do końca września udział spisanych przez internet będzie największy. Gminę do konkursu może zgłosić wójt, burmistrz, prezydent miasta bądź osoba upoważniona przez włodarza gminy do końca września 2021 roku.

Zgłoszenia należy wypełnić i przesłać za pośrednictwem specjalnie utworzonej do tego celu aplikacji webowej dostępnej na stronie GUS. Zwycięską gminę GUS ogłosi 15 listopada 2021 roku.

Co można wygrać? Zwycięzcom konkursu, czyli jednej gminie w każdym województwie za zajęcie pierwszego miejsca, a łącznie 16 gminom w Polsce o najwyższym wskaźniku samospisu internetowego, zostaną przyznane nagrody rzeczowe w postaci sprzętu elektronicznego.

Spis Powszechny. Kary za niespisanie się

GUS przypomina o obowiązku spisania się. Zgodnie z art. 57 ustawy z 29 czerwca 1995 roku o statystyce publicznej odmowa wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym zagrożona jest grzywną. Ta może wynieść 5 tys. zł.

Do osób, które nie mają możliwości samodzielnego spisania się online, zadzwonią rachmistrzowie. Jedyną ucieczką od spisu może być jedynie wymeldowanie się ze stałego pobytu w kraju. Wszyscy mieszkańcy Polski muszą wypełnić formularz GUS. Ten wymaga od nas informacji dotyczących rodziny, mieszkania, aktywności ekonomicznej czy poziomu wykształcenia.

RadioZET.pl/PAP