Zamknij

Kolejne województwa do zamknięcia. Przekroczone wskaźniki

08.03.2021 20:19
Mateusz Morawiecki
fot. PAP/Andrzej Lange

W dwóch kolejnych województwach zostały przekroczone wskaźniki zachorowań, które spowodowały wdrożenie ostrzejszych restrykcji w warmińsko-mazurskim oraz pomorskim. Bardziej surowy lockdown może już wkrótce objąć dodatkowe 6,5 mln Polaków.

Lockdown wprowadzany będzie przez rząd regionami, a nie w skali całego kraju. Coraz większa liczba ozdrowieńców i zaszczepionych spowodowała, że politycy zadeklarowali dopuszczanie większego ryzyka i powstrzymywanie się od podejmowania daleko idących decyzji.

ZOBACZ: Luzowanie obostrzeń w kolejnych województwach?

Nowa strategia stosowana jest konsekwentnie nawet mimo coraz wyraźniejszego ataku trzeciej fali pandemii: nowe obostrzenia stosowane są punktowo, w województwach w których sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli. Wskaźniki zachorowań wskazują, że to właśnie zaczyna się dziać w mazowieckim oraz lubuskim.

Nowe obostrzenia w kolejnych województwach? Przekroczony wskaźnik zachorowań

Rząd zdecydował się zamknąć województwo warmińsko-mazurskie, gdy liczba wykrywanych zachorowań przekroczyła 40 przypadków na 100 000 mieszkańców. To samo stało się, gdy wskaźnik osiągnął taką wartość w pomorskim.

Z analiz Piotra Tarnowskiego wynika, że wskaźnik ten przekroczył taką wartość także dla mazowieckiego i lubuskiego.

Mazowsze i woj. lubuskie przekroczyły wskaźnik 40 nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców liczone jako średnia z 7 dni. W przypadku Pomorza i Warmii od tej wartości zaczynały być wprowadzane nowe restrykcje.

Piotr Tarnowski

Czy rzeczywiście do tego dojdzie? Jeśli tak, decyzja zostanie ogłoszona już w ten piątek, 12 marca 2021 roku i zacznie obowiązywać od 20 marca 2021 roku.

Los tych dwóch województwa nie jest jeszcze przesądzony. Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, zadeklarował w Radio ZET, jeśli mieszkańcy będą sumiennie przestrzegać zasad i stosować się do obostrzeń, to lockdown wciąż jeszcze może ich ominąć.

RadioZET.pl/wp.pl/gazeta.pl