Zamknij

Kolej Dużej Prędkości połączy Warszawę z Budapesztem

Olga Papiernik
08.02.2018 15:59
Kolej Dużej Prędkości połączy Warszawę z Budapesztem
fot. Lukas Robertson on Unsplash

Połączenie Polski z Węgrami koleją dużych prędkości (KDP) na linii Warszawa-Budapeszt może zmienić mapę transportową Unii Europejskiej z korzyścią dla naszego regionu - poinformował w przesłanym w czwartek komunikacie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

O projekcie tym Adamczyk rozmawiał w czwartek z ministrem spraw zagranicznych i handlu Węgier Petrem Szijjarto.

- Zacieśnienie współpracy między naszymi krajami w zakresie połączenia Warszawy i Budapesztu koleją dużych prędkości to z całą pewnością przedsięwzięcie o charakterze cywilizacyjnym, w pełni wpisujące się w obecnie realizowaną przez Rząd RP politykę wspierania innowacji wzmacniających system transportowy RP. Może się ono stać kołem zamachowym naszej gospodarki, dzięki któremu będziemy mogli w pełni wykorzystać nasze przewagi konkurencyjne - powiedział Adamczyk.

- Jestem przekonany, że koncepcja połączenia naszych państw siecią kolei dużych prędkości to niewątpliwie projekt, które może zmienić mapę transportową Unii Europejskiej z korzyścią dla naszego regionu - dodał minister.

Adamczyk przypomniał, że Ministerstwo Infrastruktury finalizuje obecnie prace nad nową Strategią Rozwoju Transportu, która będzie odpowiedzią na wyzwania stojące przed sektorem zdiagnozowane w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Podczas spotkania ministrów omawiano też kwestie dotyczące rozwoju szlaku Via Carpatia oraz Bursztynowego Kolejowego Korytarza Transportowego.

Zobacz także

- Kierowany przeze mnie resort nadał priorytet zaniedbywanym dotychczas połączeniom, których głównym celem jest poprawa dostępności i spójności transportowej nie tylko Polski, ale również Grupy Wyszehradzkiej. Jestem przekonany, że projekty takie jak nasze flagowe przedsięwzięcie, jakim jest korytarz Via Carpatia, który w dalszym ciągu pozostaje brakującym ogniwem na mapie korytarzy sieci bazowej TEN-T w Unii Europejskiej, czy Bursztynowy Kolejowy Korytarz Transportowy, który będziemy realizować wspólnie z naszymi węgierskimi partnerami, zostaną wkrótce urzeczywistnione - zapewnił minister Adamczyk.

Zobacz także

Podczas spotkania ministrowie uzgodnili także dalszą strategię działań w zakresie negocjowanego obecnie w Brukseli Pakietu Mobilności.

PAP/Łukasz Pawłowski/OP