Zamknij

Praca zdalna zostanie wpisana do Kodeksu pracy

03.08.2020 08:55
Kodeks pracy 2020. Minister Marlena Maląg zapowiedziała zmiany
fot. Shyntartanya/Shutterstock (ilustracyjne)

Kodeks pracy do zmiany. Minister Marlena Maląg zapowiedziała wprowadzenie do polskiego porządku prawnego pojęcia pracy zdalnej. Powodem warunki rynkowe podczas pandemii koronawirusa.

Praca zdalna stała się codziennością dla wielu Polaków podczas pandemii koronawirusa. Duża liczba firm musiała w szybkim czasie wdrożyć nowy model pracy, uwzględniający procedury bezpieczeństwa.

Jednak prawo nie nadąża za tempem zmian. Praca zdalna nie jest wpisana do Kodeksu pracy, co rodzi szereg problem dotyczących interpretacji prawa. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej postanowiło to zmienić.

Kodeks pracy. Jakie zmiany?

Jak zauważyła w rozmowie z PAP minister pracy Marlena Maląg, "pandemia koronawirusa wpłynęła na niemal wszystkie sfery życia".

Zobacz także

Dotyczy to także - wskazała - pracy zdalnej, z której korzysta duża liczba pracodawców i pracowników. - Wprowadzona w specustawie możliwość pracy zdalnej została wykorzystana na szeroką skalę - zauważyła minister.

Szefowa resortu rodziny poinformowała, że rząd, nakierowany dobrym odbiorem takiego rozwiązania, rozpoczął prace nad nowelizacją Kodeksu pracy, która "pozwoli na stałe wprowadzić instytucję pracy zdalnej do polskiego porządku prawnego".

Zobacz także

Minister zaznaczyła, że obecnie trwają prace nad doprecyzowaniem i uregulowaniem zasad pracy zdalnej, aby zabezpieczyć interesy obu stron stosunku pracy.

Dążymy do tego, aby proponowane przez nas rozwiązania zostały zaakceptowane przez stronę społeczną - związki zawodowe oraz organizacje pracodawców - na drodze konsensusu stron

Marlena Maląg

Konkretne zmiany mają zostać zaproponowane po wakacjach.

RadioZET.pl/PAP