Zamknij

Sąd: szef nie może zmusić zatrudnionego do pracy z biura

13.07.2021 20:05
Odszkodowanie dla kobiety, która odmówiła pracy z biura
fot. Andrey_Popov/shutterstock (ilustracyjne)

Nie przychodziła do biura z obawy przed koronawirusem. Szef wstrzymał kobiecie pensję, a ta pozwała go przed holenderskim sądem. Jak zakończyła się ta sprawa?

Koronawirus sprawił, że rządu wielu krajów rekomendowały pracodawcom organizację pracy zdalnej zatrudnionym. Pracownicy, jeśli tylko było to możliwe, mieli nie pojawiać się w biurze.

Choć praca administracyjna w większości przypadków umożliwia zdalne wykonywanie zadań służbowych, to szef jednego z holenderskich biurowców w czasie pandemii chciał widzieć wszystkich zatrudnionych w miejscu pracy. Mimo nacisków nie wszyscy pojawiali się w biurze, a sprawa miała swój finał w sądzie.

Sąd: pracodawca nie może zmusić do przyjścia do biura

Sąd w Maastricht rozwiał wątpliwości w sprawie recepcjonistki, która pozwała szefa i zażądała odszkodowania. Sprawa dotyczy sytuacji z marca 2020, czyli samego początku pandemii koronawirusa.

Wówczas holenderski rząd chciał ograniczyć mobilność mieszkańców celem zmniejszenia ryzyka zakażenia się. Takiej rekomendacji nie wysłuchał jednak właściciel biura administracyjnego, który mimo rządowych wytycznych nalegał, aby jego pracownicy nadal pracowali na miejscu.

Szef chciał także, aby 61-letnia recepcjonistka także zjawiała się w biurze. Kobieta od dłuższego czasu chorowała i zdecydowała w związku z tym, że praca z biura może okazać się ryzykowna. Gdy mimo nacisków szefa nie zgodziła się na powrót do biura, ten przestał wypłacać jej pensję. Recepcjonistka wystąpiła do sądu z żądaniem rozwiązania stosunku pracy, wypłaty zaległego wynagrodzenia i odszkodowania.

Jak wynika z orzeczenia sądu, który zajmował się sprawą, prawo stoi po stronie kobiety. Sąd przychylił się do jej wniosku i nakazał wypłatę 66 tys. euro, twierdząc, że pracodawca nie mógł zmuszać kobiety do przychodzenia do biura, gdy nie było to dla niej bezpieczne miejsce.

RadioZET.pl/PAP