Zamknij

Śmierć dzieci przy wydobyciu kobaltu. Jest pozew przeciwko koncernom

20.12.2019 15:45
Kobalt wydobywany w Afryce powoduje śmierć dzieci. Jest pozew przeciwko koncernom
fot. AFP PHOTO/JUNIOR KANNAH/East News (ilustracyjne)

Światowe koncerny cyfrowe - Apple, Microsoft, Dell, Alphabet i Tesla - zostały oskarżone o „ekstremalne wykorzystywanie niewinnych dzieci na wielką skalę”. Sprawa dotyczy śmierci dzieci w kopalniach kobaltu w krajach afrykańskich.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podał portal Forsal.pl, organizacja pozarządowa broniąca praw człowieka, International Rights Advocates (IRA), w niedzielę złożyła w Waszyngtonie pozew przeciwko światowym koncernom cyfrowym.

Pozew został skierowany w imieniu 14 rodziców i dzieci z Demokratycznej Republiki Konga (DRK), które zginęły lub zostały ranne podczas wydobycia kobaltu w miejscowych kopalniach. 

Zobacz także

Kobalt to niezbędny surowiec m.in. do produkcji baterii litowo-jonowych. Bez niego jest niemożliwa produkcja smartfonów, laptopów czy samochodów elektrycznych. DRK posiada aż 60 proc. światowych zapasów kobaltu. 

Według IRA pracujące w kopalni dzieci są zmuszone do pracy w pełnym wymiarze godzin - nie mając czasu na naukę. Otrzymują zaledwie 2 dolary dziennie. Dzieci wydobywające kobalt w ciasnych tunelach często ulegają wypadkom w kopalniach - wśród urazów są paraliże czy złamane kończyny.

Zobacz także

Jak na zarzuty odpowiedziały koncerny cyfrowe?

"Nigdy świadomie nie prowadziliśmy operacji z wykorzystaniem jakiejkolwiek formy pracy przymusowej, nieuczciwych praktyk rekrutacyjnych lub pracy dzieci" - napisała w oświadczeniu firma Dell.

Natomiast rzecznik prasowy Apple stwierdził, że firma "od 2016 roku publikuje pełną listę zidentyfikowanych rafinerii kobaltu każdego roku, z których 100 procent uczestniczy w niezależnych audytach zewnętrznych".

Zobacz także

RadioZET.pl/Forsal.pl