Zamknij

Rosyjska ekonomistka uważa, że Lego to lepsza inwestycja niż złoto

Piotr Drabik
28.01.2019 15:47
Klocki Lego to lepsza inwestycja niż złoto i obligacje
fot. Levent Konuk/Shutterstock (ilustracyjne)

Zestawy klocków Lego okazują się lepszą inwestycją długoterminową niż złoto i inne tradycyjne aktywa. Taki wniosek przyniosły badania rosyjskiej ekonomistki Wiktorii Dobryńskiej. Największe przebicie na jednej z figurek zestawu z serii Star Wars wyniosło aż 600 proc.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Badaczka, która ma tytuł doktora habilitowanego na Higher School of Economics w Moskwie, sprawdziła ceny 2300 zestawów Lego wyprodukowanych w latach 1987-2015. Jak tłumaczy, tematem zainteresowała się dzięki pasji jej syna do kultowych duńskich klocków.

W tym okresie popularne na całym świecie zestawy Lego drożały o 11 proc. rocznie. To znacznie lepszy wynik, jaki w tym czasie osiągnęło złoto, akcje dużych spółek i obligacje.

Zobacz także

Zdaniem Dobryńskiej największy współczynnik zwrotu zanotowały małe zestawy klocków liczące do 113 elementów.

Rekordzistą jest figurka Darth Revan z zestawu Star Wars, która w 2015 roku została sprzedana w serwisie eBay za 28,46 dolarów – czyli 613 proc. więcej niż w ubiegłym roku, kiedy można było ją nabyć za 3,99 dolara.

– Stopy zwrotu z zestawów klocków nie wykazują istotnej zależności od kryzysów i wydają się ciekawą inwestycją oferującą możliwości dywersyfikacji – powiedziała Dobryńska w rozmowie z Bloombergiem. 

Zobacz także

Rosyjska ekonomistka wcześniej badała m.in. kupowanie walut z krajów o wysokich stopach procentowych za kredyt w walutach nisko oprocentowanych (carry trade).

Które zestawy Lego są najlepsze do inwestowania? 

Zdaniem Dobryńskiej zestawy z serii Super Heroes, Batman i Indiana Jones. Z drugiej strony chybione okazało się lokowanie pieniędzy w klocki związane z serialem „Simpsonowie” – traciły one średnio 3,5 proc. w skali roku. Nowe, nieotwarte zestawy są więcej warte niż te starsze, ponieważ moda na inwestowanie w duńskie klocki rozpoczęła się dopiero kilka lat temu.

RadioZET.pl/Bankier.pl/Bloomberg/PTD