Zamknij

Klin podatkowy do zmiany. Rząd pracuje nad Nowym Ładem

10.05.2021 17:00
Klin podatkowy. Jakie zmiany wprowadzi Nowy Ład
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/EastNews

Będą zmiany w klinie podatkowym, ale podatki VAT i CIT pozostaną na tym samym poziomie. Wiceminister finansów Piotr Patkowski zdradził jakie nowości wprowadzi Nowy Polski Ład.

Nowy Polski Ład ma zostać ogłoszony w połowie maja 2021 roku. Od czasu do czasu pojawiają się przecieki dotyczące zapisów, które mają się w nim znaleźć.

Pisaliśmy już o kilku możliwych scenariuszach dotyczących możliwości finansowania nowego rządowego programu. 

VAT, CIT, klin podatkowy

Wiceminister finansów Piotr Patkowski podkreślił, że „nie ma planów zmian w podatkach VAT i CIT, ale będą zmiany w klinie podatkowym”.

Jeśli chodzi o te dwa podatki (CIT i VAT) tutaj zasadniczych zmian nie przewidujemy na ten moment, a na pewno nie podwyżki tych podatków. Ale generalnie zmian jako takich tutaj nie ma, głównie skupiamy się na kwestii klina

Piotr Patkowski, wiceminister finansów

Patkowski powiedział, że: jeśli chodzi o PIT to rzeczywiście pewnie Nowy Ład będzie proponował jakieś zmiany w klinie, natomiast nie jestem upoważniony i nie posiadam wystarczającej wiedzy, żeby o tym mówić. Tutaj musimy uzbroić się w cierpliwość. Pewnie te wskaźniki, dotyczące reformy klina, wpłyną na pewne wskaźniki w Wieloletnim Planie Finansowym, więc wtedy będziemy je korygować.

Nowy Ład zmieni klin podatkowy w Polsce

Prawdopodobną datą konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości, podawaną przez PAP, jest 15 maja 2021. To wtedy miałby zostać zaprezentowany Nowy Ład.

- Nowy Ład będzie po pierwsze stawiał bardzo mocno na tę inwestycyjną nogę inwestycji publicznych, ale z drugiej strony chcemy też, żeby w dużej mierze środki pracowników pozostawały w ich kieszeniach. Czyli to będzie raczej program propopytowy, i na pewno kierowany do osób, które zarabiają pensje w dolnej połowie. To będzie głównie reforma kierowana do nich i będzie to reforma korzystna" – powiedział wiceminister Piotr Patkowski.

Wiceminister finansów zaznaczył, że Nowy Ład będzie programem "propopytowym".

RadioZET.pl/PAP