Zamknij

Klaudia Jachira, posłanka KO, zarabia głównie z wpłat od patronów

19.12.2019 10:18
Klaudia Jachira. Oświadczenie majątkowe. Ile zarabia artystka i posłanka KO?
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Klaudia Jachira, posłanka Koalicji Obywatelskiej, czerpała do tej pory zyski przede wszystkim z działalności artystycznej w internecie - wynika z jej oświadczenia majątkowego. Dokument opublikowała w środę Kancelaria Sejmu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Klaudia Jachira, zanim zdobyła mandat poselski, była przede wszystkim znana z filmików satyrycznych krytykujących m.in. PiS, Jarosława Kaczyńskiego czy Kościół Katolicki. 

Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, od czterech lat w serwisie YouTube regularnie publikowała widea pokazujące w negatywnym świetle polityków partii rządzącej oraz jej sympatyków. Z tego powodu była krytykowana przez PiS oraz prawicowe media.  

Jachira o całowaniu kobiet w ręce: naruszenie mojej cielesności, mnie to brzydzi

W październikowych wyborach startowała z list KO - dostała się do Sejmu z 13. miejsca na liście warszawskiej. Jaki majątek posiada Klaudia Jachira?

Posłanka KO wykazała 38 tys. zł oszczędności. Do tego dopisała 2 tys. euro, 1 tys. dolarów i 180 funtów. Jachira w sekcji oszczędności dodała polisę inwestycyjną AVIVA Multibonus o wartości 20 tys. zł. 

W deklaracji wykazała własnościowe mieszkanie o powierzchni 34,5 metra kwadratowego o wartości 230 tys. zł. 

Klaudia Jachira: nie będę dążyła do zdjęcia krzyża z sali plenarnej Sejmu

Z oświadczenia wynika, że głównym źródłem dochodów dla Jachiry były wpłaty od sponsorów jej satyrycznej działalności. Z dobrowolnych wpłat w portalu Patronite w 2018 roku otrzymała 12 445,99 zł, a w 2019 roku - 11 975,08 zł. 

Natomiast z różnych umów zlecenia i o dzieło posłanka KO uzyskała 17 095 zł. Jachira jest również właścicielką renault clio z 2008 roku. 

Prawdopodobnie kolejne oświadczenie majątkowe posłanki opozycji będzie zupełnie inne. 

Po zdobyciu mandatu poselskiego wynagrodzenie parlamentarzysty to 8 017 zł brutto. Ponadto poseł otrzymuje 2505 zł diety na koszty sprawowania mandatu. Razem daje to kwotę 10,5 tys. zł brutto miesięcznie.

Jachira o starcie w wyborach: rozkręcam się, nie wszyscy muszą mnie lubić

RadioZET.pl